180. Sayı / Mayıs-Haziran 2019

19 Yıldır Türkiye’de Kültür -Sanatın Nabzını Tutan Ay Vakti Düşünce-Kültür ve Edebiyat Dergisi’nin ‘Mayıs-Haziran 2019’ Yeni Sayısı Çıktı. Ay Vakti Dergisi 180. Sayısında Dosya Konusu Olarak “Hikâye”yi Ele Aldı.

Ay Vakti Düşünce-Kültür ve Edebiyat Dergisi, 180. sayısı ile raflardaki yerini aldı. 19. yılını dolduran Ay Vakti Dergisi, yeni sayısında dosya konusu olarak “Hikâye”yi işledi. Nitelikli eserlerin yer aldığı “Hikâye” dosya konusuyla, teori, inceleme ve soruşturma üst başlıklarında, yetkin kalemlerden geleceğe ışık tutacak eserlere yer verilen yeni sayıda “Hikâye”nin özüne inildi. Ay Vakti Düşünce-Kültür ve Edebiyat Dergisi’nin 180. Sayısında, Prof Dr. Şaban Sağlık, Recep Seyhan, Necmettin Evci ve Şeref Akbaba hikâyenin teorik ve düşünce atlasına renk katan yazılarıyla dosyada yer alıyor.

180. sayıda ayrıca, Üstad Necip Fazıl, Sezai Karakoç, Rasim Özdenören, Cahit Zarifoğlu, Ali Haydar Haksal, Yaşar Kaplan ve Mustafa Kutlu hikâyeleri üzerine değerlendirmeler de yer alıyor. Günümüz öykü yazarlarından Necip Tosun, Yunus Develi, Abdullah Harmancı, Cemal Şakar, Ömer Faruk Dönmez, Aykut Ertuğrul ve Güray Süngü yeni sayıda yer alan diğer yazarlardan.

Âlim Kahraman’la Modern Türk Hikâyesi Üzerine, Hüseyin Ahmet Çelik’in yaptığı söyleşi var. “Hikâye”ye yeni pencereler açan bu nitelikli söyleşi, okuyucu için farklı bir soluk olacak.

Ay Vakti Dergisi 180. Sayıya ‘İnceleme’ yazılarıyla katkıda bulunanlar; Hayrettin Taylan, Yunus Emre Özsaray, Osman Koca,  Mehmet Özger, Abdullah Rıfatoğlu, Sıddık Yurtsever, Ahmet Melih Karauğuz, İsmail Isparta, Veysel Altuntaş, Rüya Bağ, Mahmut Coşkun, Mustafa Uğurlu ve Salih Uçak

Öyküleriyle bu sayıda yer alan isimler: Naz, Semra Saraç, İbrahim Kaya, Nurşah Karaca, Ali Yaşar Bolat ve Ebubekir Koçak.

Bu sayının şairleri: Alaaddin Soykan, A.Vahap Akbaş, Fatma Şengil Süzer, Selami Şimşek, Ziya Karatekin, Güven Fatsa ve Ferhat Öksüz.

“Hikâyeler bizi birbirimize bağlar. Hikâyeler zor zamanlarda bize yol gösterir, yoldaş ve sırdaş olur. Hikâyeler bu evreni anlamamız ve yeni evrenler kurabilmemiz için bizlere eşlik eder. Hikâyeler varlığımızı anlamlandırmamıza yardımcı olur.”

Ay Vakti Dergisi’nin “Hikaye” dosya konulu yeni sayısı için kütüphanenizde özel bir yer ayırın.

www.ayvakti.net

ayvakti@ayvakti.net

Paylaş

Bu Sayının Diğer Yazıları

Ahsenü’l-Kasas / Şeref Akbaba
Ege Türküsü / Ali Yaşar Bolat
Semender / Ebubekir Koçak
Bir Umuttu Hayat / İbrahim Kaya
Eksik Yanım / Nurşah Karaca
Tümünü Göster