15 Temmuz / Seçime Dair / Fuat Sezgin

15 Temmuz hain darbe ve işgal girişiminin ikinci yıldönümü. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. O gece yaralanan gazilerimize, o gece sokağa çıkarak vatan müdafaasına katılan ülkemiz insanına ve devlet görevlilerine de Allah’tan hayırlı ömür diliyoruz. “Toplu attıkça sineler, onu top sindiremez” diyor ya Mehmet Akif, 15 Temmuz bunun örneğidir. Tefrikayı işgale dönüştüren dış ve iç hainlerinde derslerini aldığı gündür.

15 Temmuz unutulmayacak.

Tarihimizde bir milat olarak yerini alacaktır.

***

Son devrin önemli bilim adamlarından, dünyaca tanınan Fuat Sezgin’de ahirete irtihal etti. Çalışma yöntemi ve yaşamı ile yeni nesillere ışık ve işaret taşı olmaya devam edecektir. Hakkında yazılanlar elbette okunmalı, İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi de ziyaret edilmelidir… Daha da önemlisi, geçmiş ve bugün arasında kurulacak köprüyle, yeniden İslam medeniyetinin dirilişi için köşe taşı olabilecek çalışmalar yapacak olanlar, geçmişi tanıma adına eserlerine muhakkak ulaşmalıdır.

Son yıllarda vefat eden Halil İnalcık, Semavi Eyice, Mehmet Niyazi gibi değerlerin de çalışma disiplinleri, eserleri genç kuşaklar için önemlidir. Alan çalışması yapacak olanlar, bu peteklerden bal almayı elbette bilirler.

İlim kendin bilmektir” diyor ya Yunus.

Zikrettiğimiz değerler kendini bilen ve kendisi olanlardır.

Hayatlarını vakfettikleri eserleriyle her zaman yaşayacaklardır.

***

Seçimler bitti.

Halkımız kararını verdi.

Yeni sistem ülkemiz ve insanımız için hayırlı olsun.

Politikanın tabiatında olan iktidar muhalefet mücadelesi, projeler, vaatler, söylemler v.s ..Gerilimlere sebebiyet verse de, seçim sonrası, işin gereği adayların birbirine olan söylemleri miadını dolduruyor ve unutuluyor.

Yanlış olan, bu konuşmalardan etkilenen bireylerin ifrat ve tefritten kaçınmadan aşırılığa düşmeleridir. Arkadaş, aile, eş-dost demeden, seçim sonrasına hiçbir şeyi bırakmayacak şekilde birbirini kırmaları, suçlamaları, hakaret etmeleri, kutsal metinleri bile kendi düşündüklerini doğrulatmak için yersizce kullanmalarıdır.

Öyle diyor şair. “Şu ellerin taşı hiç bana değmez/İlla dostun gülü yaralar beni.”

Ah ölçüsüzlük.

Hesap edemediklerimizden hesaba çekilirsek, işimiz zordur.

Ölçülü olalım.

Ülke hepimizin.

Sevelim, sevilelim.

Ümitvardık, daha da ümitvar olalım.

Paylaş

Bu Sayının Diğer Yazıları

15 Temmuz / Seçime Dair / Fuat Sezgin / Ay Vakti
Bir Var Kalbinde Ateş / Nurettin Durman
Dünya Dediğin / Adem Turan
Uyan Ey Kalbim / Nurullah Genç
Bağışla Bizi Çocuk… / Özcan Ünlü
Tümünü Göster