“Dert İnsanı Söyletir”

Selam ile…

On yedi yılı geride bırakırken kısa bir hasbihal edelim istedik.

Atölye dergisiyiz, beş yüzden fazla isime dergimizde yer verdik. Teşvik amaçlı çalışmalarını yayınladıklarımızda oldu, nitelikli çalışmalarıyla uzun soluklu bizimle devam edenlerde. Bir çok arkadaşımıza söyleşiler yaptırdık, kitap tanıtımları yazdırdık, giriş yazısı olarak çalışmalarını neşrettik v.s.. Kaleme ve kelama g.nül verenlerin birbiriyle tanışması ve sinerji oluşturması içinde kapımızı açık tuttuk. Prensip olarak, yazarlarımız ve yeni yazanları dergi sahifesinde buluşturduk ki, yeniler ustalardan beslensin, onlarda yeni kalemleri tanısınlar. Şunu da beyan etmekte yarar var, yazısını yayınladıklarımızın kahir ekseriyetini tanımıyoruz. Bize her gün gelen çalışmalardan seçerek aldık ve maillere gecikerek de olsa cevap vermeye çalıştık.

Yayınlayacağımız yazıları, uzak yakın demeden, imla hataları olmasın için, genelde yazar olan edebiyat ve türk.e öğretmeni arkadaşlarımıza okuttuk. Onların da bu vesileyle çalışmalarımıza katılmalarını sağladık. Zahmet demediler okudular, onlara dergi adına teşekkürlerimizi iletiyoruz.

İstanbul’da ikamet edenler ya da yolu .sküdar’a düşenleri , cuma öğlen sonraları Ay Vakti’nde misafir ettik. Yaklaşık on beş yıldır, her cuma öğlen sonrası (acil durumlar hariç) dergide olmaya, yazar arkadaşlarımızla, yazmaya aday olanları buluşturmaya, dergide ki sohbetlere de devam ettik.

Dergiler yazanlarının kitaplarını yayınlar geleneğine, kitapçılığın durumu ve imkân el vermediği için kısmi teşebbüslerimizin dışında uyamadık.

Özel sayılar duruyor, internet sayfası da yenileniyor.

Öğrenci faaliyetlerine hep destek verdik. Ülkemizin neresinden bir talep gelirse gelsin, karşılamaya çalıştık.

Nitelikli okur, nitelikli eğitim, nitelikli kurum ve nitelikli insan tezimizi muhitimizdeki gençlere gerekçeleriyle anlattık.

Geleceği inşa etmede bulgucu insana ihtiyacımız olduğunu; mimariden edebiyata ve sanatın her alanında soylu eserler verecek sanatkârlar yetiştirmenin, ya da yetişmenin elzem olduğunu hep vurguladık. Yeniden medeniyetimizin dirilişi bu çileye talip isimler ve eserlerle olacaktır tezini gençlere anlattık, ümitle ve aşkla da geleceği kuracak olanları bekliyoruz.

Ortadoğu üzerinden dizayn edilmek istenen coğrafyamızda, zulme dü.ar olan kardeşlerimizin haline tercüman olmaya çalıştık, İslam kardeşliğinin önemine hep vurgu yaptık.

Muhatabı itibarsızlaştırma ile şahsını yüceltmeyi adamlık zannedenlerin Ay Vakti’nden bu şekilde bahsetmeleri kü.ük adamlık. Derginin adını ben koydum, ben yayınladım, ben… diyen mirasçılarımıza(!) biz de güldük hep, ama kanuni olarak da gereken yapılıyor. Adresimizi dahi bilmeyenlerin bu tür hezeyanlarını anlamakta da zorlanıyoruz.

İş yapanlar hata yapar. Peygamberimiz (s.a) ameller niyetlere göredir buyurmuştur. Niyetimiz İstikametimizdir dedik hep. Hatalarımız olmuşsa Rabbimizden mağfiret diliyoruz. Her zaman olduğu gibi tekrar ediyoruz, üzdüğümüz kim varsa, bizim farkında olmadığımız bir hak geçmişse ödeyelim, kul hakkı olmasın, helalleşelim.

On sekizinci yıla giriyoruz. Önerilerinizi lütfen, email ile bize bildirin.

Tuttuğumuz oruçları Allah kabul etsin, bayramınız mübarek olsun.

Yol Sabırdır..Yürüyüşe Devam..

Paylaş

Bu Sayının Diğer Yazıları

“Dert İnsanı Söyletir” / Şeref Akbaba
Yakartop / Nurullah Genç
Edebiyattan Ne Anlıyoruz / Mustafa Özçelik
Duruş / Recep Garip
Sen Söyle Derim / Muhsin İlyas Subaşı
Tümünü Göster