Sokak Aralarında Kaybolan Yalnızlığım

Sokaklarda büyümüş bir insan için sokakların tarifini yapmak zor değil. Bizim büyüdüğümüz sokaklar, komşuluk kültürü­nün var olduğu tek katlı, taş duvarlı, dar sokaklı evlerdi.

Sokağın en kötüsü çıkmaz sokaktır derdi babam. Kaçmaya yeltenirsen ara sokaklara kaç. Biliyorum kimselerin sokağın­dan geçmedim daha, ter de dökülmedi şakağımdan. O za­man hızlı hızlı yüreyebilirim, arkama da dönebilirim.Yarı ür­kek yarı korkak. Her taraf sessiz ve sakin. Bir kış uykusuna yatmış her şey, yağmur da uyuyor çisil çisil. Uyuyorum. Bir türkü bu galiba, binleri okuyor.

“Bir gün perdeyi açarak

Yüzünü orada bırak

Bütün göreceğin kıvrak

Ve çıkmaz bir sokak olsun”

Birden telaşlanıyorum, eşyama sarılıyorum.Yırtık ceketimin cebinden çakımı çıkarıyorum. Gölge­min arakasına saklana saklana yol alı­yorum. Yolcuyum ve yolcunun revan olması gerektiğini de biliyorum. O za­man şairin dediği gibi bana hüzün ya­kışır. Rüya mı bu diye yoruma gerek duymadan ve korkmamak için Metin Onal’ın dizeleri olan türkünün devamını döktürüyorum.

“Sokağa çektiğim çizgi

O kızlara duvak olsun

Gün görmediler onlar ki

Yaban yüzleri ak olsun”

Korkum dağılıyor bu türküyü söyler­ken. Nedense devamını getiremiyo­rum türkünün, hafızamda bu kadarı kalmış. Tekrar ede ede sokakları geçiyorum. Bir türlü ana caddeye varamı­yorum.

Türkü sıkmaya başlayınca hatıraları yad ediyorum.Tek kale maçları, sütçü nineden aldığımız sütler, elmalı şeker satanlar, komşu kızına mektup yazan ağabeylerimizin mektuplarını ulaştır­ma telaşı, annelerimizin ellerinde bir kışlık elbiseyle hep karşımıza çıkmala­rı, çeyizini düzen genç kızların ruh ha­lini yaşadım birden.

Ruhumu saklıyorum sert rüzgârlar­dan. Yırtık ceketim var üzerimde. Alnımdaki terler yavaş yavaş tomurcuk­lanıyor, bir sıcaklık hissediyorum be­denimde. Ve üstadın şiirine sarılıyo­rum gelişigüzel.

“İçimde damla damla bir korku biriki­yor
Sanıyorum, her sokak başını kesmiş devler…
Üstüme camlarını hep simsiyah diki­yor;
Gözüne mil çekilmiş bir ama gibi ev­ler.”

Paylaş

Bu Sayının Diğer Yazıları

Sokak Seslerinde Kaybolmak -I- / İsmail Bingöl
Modern Bir Kerem: Talibî Coşkun / Alim Yıldız
Göçebenin İkinci Gelişi / Mehmet S.Rindokur
Çobanlar Ateşi Güzel Yakar Hep / Selami Şimşek
Zemzem / Cafer Petek
Tümünü Göster