Yol

Birine tarif ettiğiniz yolun uzun olduğunu biliyorsanız, kelimeleri yalın seçersiniz. Kafanızda yola çizilmiş bir hudut vardır elbette. Yolcu, istikametini kaybettiğinde, başka birini katarak tarifinize devam edersiniz: bazen köşedeki dilenciyi, bazen gökleri süsleyen kuşları seçersiniz.
Yolcu bazen lime lime eder kelimelerinizi…
Güzel anlamlar yüklediğiniz kelimeler yolcu tarafından tüketilir kimi vakit. En keskin haliyle cümlelerden köşe bucak kaçılır bazen. Uzaklaşılmayan ve zorunlu varılacak olan yer, her şeyin başlangıcı olur. İyinin kötüden, hakkın batıldan ayrıldığı o hesap günü, sona gelmişliği yaşarken O’na doğru koşuşumuz, nevale hazırlayışımız, bizi ebedi alemden uzaklaştıracak ne varsa uzak durmamızı öğütlerken, bizi bu manadan uzaklaştıracak telkin ve kelimelerden bir yolcu olarak uzak durmalıyız.
“Akil isen can gözünü aç, tut kulak bu sözüme,
Bir değirmendir bu dünya öğütür bir gün bizi”
Cahidî  Ahmet Efendi’nin bu mısraları ile başlamış Bir Değirmendir Bu Dünya’da Zarifoğlu söze. Bu dünyanın bir evcik olduğundan bahsederek de devam etmiş. Elbistanlı Muzaffer Hoca’yla olan bir konuşmasında, hocanın: “Dünya bir evcik’tir. Esas ev ötede.” diyişi üzerinden de devam etmiş söz. Sessiz sessiz yürüdüğümüz yolları ve gerçek evimizi hatırlatıcı bir bahsediş. Toprağına kemiklerimizi öğütüp katacağımız bir mekânın yolcusu olduğumuzu da. Esrik ve müstağni kelimelerin muhatabı olmak için bekliyoruz. Belki de yol arkadaşımızdan duyacağımız tek bir kelimeye muhtacız. Bir söz, bir göz, bir el bekliyoruz.
Bu noktada yola kimin gözüyle baktığımız da önemlidir. Çiçeğin yolu ışığa, kuşlarınki göğe, aşığın yolu maşuğa doğrudur. Belki de bir cümle ya da bir kelimenin yol arkadaşlığı gereklidir. Günahlarından korkan bir gencin ateşe telaşla ve ürpererek baktığını görürsünüz. Ateşle tefekkür, közde gönül demektir.
Yolcu yoluna  gerek denir ya…

Paylaş

Bu Sayının Diğer Yazıları

Girdiniz Ya Kapıdan / Ay Vakti
Kendi İsmine Bakabilen İnsan / Semra Saraç
Şirâze’den Şirâze’ye Saklı Mektuplar -81 / Şiraze
Necip Fazıl’a Muhabbetin Bedeli / Muhsin İlyas Subaşı
Yitik Cennet’in Peşinde: Mehmet Akif İnan / Abdullah Arif İnan
Tümünü Göster