15 Yıl

“Fidan büyüdü, artık gölgesinde bizi de barındıran bir ağaç oldu” diye tespitte bulunan bir Ay Vakti okuru,  geride bıraktığımız dolu dolu yılları ne güzel ifade etmiş. Atölye dergilerinin işlevi, yeni imzalara kapılar aralamak, teşvik amaçlı da olsa çalışmalarına yer vermek, yetenek alanı ne ise gelişmesi noktasında katkı sağlamak. Bu görevi ifa ederken, usta yazarların çalışmalarıyla; okura, yazara, yazacak olanlara, dergide çalışması yayınlananlara örneklik edecek metinler yayınlamak ve birbirinden beslenerek edebi metinler, sanat mahreçli çalışmalar ortaya koymaları için imkan hazırlamak ve yol göstermek.
Daha ne olsun.
Bir makale, bir şiir için alınır bazen bir dergi.
Ya da alınan dergide, üç beş yazı sizi ilgilendirir ve onu okursunuz.
Dergiler; okuldur, sohbet mekânıdır, icra-yı sanat mahallidir.
Sanat mahreçli çalışmalar yapan her bireyin sabırlı olması, eseriyle meşgul olması, kendini geliştirmesi, yetenek alanı ne ise o alanda direnç göstermesi, zihni ferahlık ve yetinmeme duygusu, daha ileri azmiyle çalışması gerekir.
Olmak ve olmak ve olmak.
Sanatçı, dahası adam olmak.
Niyet önemlidir. “Ameller  ancak niyetlere göredir; herkesin niyeti ne ise eline geçecek odur. Kimin hicreti, Allah ve Rasûlü’ne ise, onun hicreti Allah ve Rasûlü’ne müteveccih sayılır. Kim de nail olacağı bir dünya veya nikahlanacağı bir kadından ötürü hicret etmişse, onun hicreti de hedeflediği şeye göredir.” buyuruyor Peygamberimiz.(s.a.v)
Tul-i amelden Allaha sığınırız.
Salih amel her müminin şiarı olmalıdır.
***
On Ağustos’da Cumhurbaşkanını halk seçti.
İrade hürriyeti, seçme seçilme, gelecek açısından önemli bir adım atıldı ülkemizde.
Çözüm süreci kendi problemimizi çözme adına devam ederken, Ortadoğu’da, Türkistan’da, özellikle Gazze’de yangın devam ediyor.
Lanetlemek, yardım amenna. Dualar katar katar. “ Ey adli ilahi…” mi diyelim.. Batı ve Amerika destekliyor, cinayetler işleniyor.
Susmamalı elbette, ama tekraren diyoruz ki bedeli ne olursa olsun, İslam birliğini oluşturma adına yapılan faaliyetler hız kazanmalıdır.
Siyonist ve kapitalist devletlerin korkulu rüyası olacak bu birliktelik(D-8), indirgendiği konferanslar kalıbından çıkarılmalı ve aksiyoner, birleştiren, mazlumlardan yana, gücüm diyen kimliği ile harekete geçirilmelidir.
***
Ay Vakti 15. yıla girdi.
Fazla söze ne hacet.
Rabbim yolumuzu açık etsin.
Yol sabırdır.
Yürüyüşe devam.

Paylaş

Bu Sayının Diğer Yazıları

15 Yıl / Ay Vakti
Bedel Ödemek / Semra Saraç
İlk Kez Görüyor Gibi Bakarak Son Kez Bakıyor Gibi ... / Necmettin Evci
Göğercin/İçin, İçiniçin / Cumali Ünaldı Hasannebioğlu
Eylül / Recep Garip
Tümünü Göster