Alışmıştık Manzaraya Nihayetinde /Ejdarhanın Gölgesi Kan Renginde /Sıra Şair Alaeddin Özdenören’de

Nihayet başarıyı yakaladınız! Ölümden bir pay alacaktınız kendinize!
Aldınız… Bir mısrayı kopartıp yere atmanız gerekiyordu! Yaptınız. Papatya yaprağı gibi narin ve inceltilmiş nehirlerden geçerken de ıtır kokuları arasında az biraz dinlenirken yani bir nefeslik, yani bir oh çekecek mesafesi kadar, artık ardınıza da bakmadan ulûhiyetin merkezine doğru isabet ederek o kaçınılmazı yakalama içinde olabilir bu; işte bu yolun başlangıcından bir ilhamla başlayarak öyle dosdoğru da gidebilir ve orada ne varsa onu bir kuvvetli ah içinde yoğurarak ilada sağ tarafına yüklenmiş yükün serinliği altında bir kadim yolcu olarak… Aferin size. Başardınız!
Selam ve selam ve selam.
Kerem sahibine selam.
Rahmet sahibine selam.
Mağfiret sahibine selam.
Kendinizi artık tutamadınız buralarda; aşk olsun. Artık tahammül edemediniz bu kadar olmaz işin rahatlıkla olur gibi yapılageldiği bu hayırsız, bu izansız, bu ahlaksız yığınları bırakıp gittiniz. Kalabalıkları yüzüstü bırakıp gittiniz. Sanki artık tutulamaz bir şeydi de siz de onu tutamadınız da, öylece kendinizi bir ırmağa bırakır gibi bırakıverdiniz, aguşuna sizi hasretle çağıranın. Çağrılmakta bir şeydir aslında. Zaten çağrılmadan olmaz ki. Zaten öyle rastgele, öyle he dedin mi olmaz ki. Bütün bu olmazların sonundaki olmazın yani ölümün de keyfi yok gibi. Şöyle bir ağız tadıyla ölüm! Ne gezer. Bir hay huy. Bir kalabalık çıngar gibi; orada – burada haydi gözüm seyreyle ne var ne yok! Ölüm gibi bir dostun mu var yoksa?
Ama yok, yok; bu ölüm başka ölüm. Sözü kesiyor, mısrayı yok ediyor, imgeyi alıp bir yerlerde saklıyor ki bulması mümkün olamasın.
Yani bu ölüm… Ölümlerden bir ölüm… İçinde biriktirdikleriyle bir şairin ölümü…
Hoş geldin ölüm. Hoş geldin de…
Dedim; sen de aşık mısın?..                                                   
12. Temmuz.2003                                                      
01:33- Beylerbeyi

Paylaş

Bu Sayının Diğer Yazıları

Bana Sormayın N’olur; Anlatmak Çok Zor Olaca... / Nurettin Durman
Bir Ben Varım Burada Senin Hatırına / Erol Erdoğan
Değilse Şimdi Hiçbir Vakit / Fatma Çolak
Gitmeler / Özcan Ünlü
Yalnızlığımızdır / Alaeddin Özdenören
Tümünü Göster