Yaprak Dökümü ve Savaş Rüzgarları

Ay Vakti’ni yayına hazırlarken üzücü haberler peş peşe gelmeye başladı.İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif’in Safahatı’nı en güzel anlayan ve yorumlayan isimlerden biri olan Ömer Çam Hoca vefat etmişti.Üniversiteden talebesi olanlar yıllar yılı onu Safahat’la anmışlar, şiirin has bahçesinde onunla dolaşmışlardı.
Muhammed Hamidullah’ın Amerika’dan vefat haberi gelmişti. Hamidullah, yüzyılın ender araştırmacılarındandı. İslam Tarihi’ne bakış açısıyla ülkemizde eleştirilmiş, kimi yorumlarıyla çizmeyi aştığı ifade edilmişti.Bir asırlık bir ömür, ilim ve irfan mecrasında tüketilmişti.
Nazir Akalın. Erzurum da doğup büyüyen ve otuz yedi yıllık ömrünü, kültür ve sanat çalışmalarına adayan, akademik çalışmalarıyla da tanınan genç bir kabiliyet, Ankara’da elim bir trafik kazasında hayata gözlerini yummuştu.Şair Hüseyin Alaçatlı’dan sonra, aynı yıl içerisinde vefat eden Erzurumlu ikinci şairdi Nazir Akalın.
Aralık’ta yaprak dökümü sürüyordu. İnsan yetiştirmek zor. Dahası insanın kendini yetiştirmesi zor. Bu zoru başaran ve her biri kendi alanında değer olan bu bilgelere, Allah’tan rahmet diliyoruz. Şair diyor ya: “Ölüm o geldi mi ne var korkacak/ Korkular biter”. Asıl olan korkuların biteceği yere kadar, emin adımlarla yürümek, emaneti sahibine aslını muhafaza ederek teslim etmektir.
Savaş soğuk yüzünü göstermeye başladı. Yeryüzünde yine insanlar ölecek, katliamlar olacak ve haklı-haksız tartışmaları sürerken, meşruiyet(l) kılıfıyla kan akıtılacak.Son çare olarak tanımlanan savaş, Bosna’da, Çeçenistan’da, yüzyılın katliamlarına tanık olurken, 1990. Irak’ın   Kuveyt’i işgali hadisesinde karabatak kuşlarının denize akıtılan petrolle yok oluşu gündemi farklılaştırdığı gibi, bombalanan evlerden yükselecek feryatlar örtbas edilecektir.Aklı selimin savaşa taraf olması mümkün değildir.
Üst üste ölümler ve savaşın ayak seslerini dinlerken, yeni sayımızla sizlerleyiz. Gelecek sayımızda Ay vakti’ni Türkiye’de hangi kitapevlerinde bulabileceğinizi, açık adresleri yayınlayacak ve çalışmalarınızı da değerlendireceğiz. Yüreğinizden sevgi eksik olmasın.

Paylaş

Bu Sayının Diğer Yazıları

Yaprak Dökümü ve Savaş Rüzgarları / Ay Vakti
Serencam / Şeref Akbaba
Mutmain Hüzün / Erol Erdoğan
İnanmışlık Var Oldukça / Hakan Özbek
Bu Sabah / Senai Demirci
Tümünü Göster