194. Sayı / Eylül-Ekim 2021

Sana, Bana, Gündeme Dair

Yangınlar, seller, göçler ve virüsler gündemdeki yerini koruyor. Çare kendimizden başlayarak güzel bir insan olmaya karar vermek ve bunun için harekete geçmek.

Yesevî Kültürü ve Biz

XII. yüzyılda Ahmed Yesevî’nin (ö.1166) his fikir ve hikmet dolu Türkçe mısralarıyla mânevî zevki, ilahî aşka susayan gönüllere aktardığı ve bu hikmetlerin Anadolu’da Yûnus’la zirveye ulaştığı bilinmektedir. Tasavvuf kültürü sahasında güzide eserlere imza atan Prof. Dr. Mustafa Kara konuyu ayrıntılarıyla dile getiriyor.

Kara Delikler, Kör Bakışlar

Necmettin Evci’nin “aydınla­rın, sanatçıların kör bakışla, körelmiş, büyü­lenmiş bakışla bakmaması” gerektiğine dair “Kara Delikler, Kör Bakışlar” yazısı hemen dikkat çekerken Necip Asım’ın “Yitik Kentin Acınası Çocukları ve Gençleri”, Şeref Akbaba”nın “Harem-i İsmet”, Salih Uçak’ın “Göç” ve Semra Saraç’ın  “Ömrümüzü Sadece Umutlanmakla Geçirdik” başlıklı yazıları da gündelik hayatla ilgili önemli bilgi ve tespitler içeriyor.

Nurşah Karaca “Zen-Nûn”, Seher Özden Bozkurt “Ömür Dediğin”, Suat Tekin “Kurabiye” ve Ubeydullah Beşir Köroğlu ise “Hikâyesi Sabahla” adlı öyküleriyle sonbaharın hüznünü koyulaştırırken; Nurettin Durman, Selami Şimşek, Semra Saraç, Ali Yaşar Bolat, Ziya Karatekin,  Yavuz Ertürk, Ferhat Öksüz ve Güven Fatsa şiirleriyle soluklanmayı sağlıyor.

Naz her zaman olduğu gibi “Aforizmalar”ı ve Enes Güllü kitap tanıtım yazılarıyla dergideki yerini almış durumda. Dergide son olarak, farklı ülkelerde ödüller almış usta sanatçımız (Prof. Dr.)Hatice Bengisu’nun uzun aradan sonra ağaç baskı resim çalışması da sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

İyi okumalar.

İletişim;

www.ayvakti.net

ayvakti@ayvakti.net

Paylaş

Bu Sayının Diğer Yazıları

194. Sayı / Eylül-Ekim 2021 / Ay Vakti
Tümünü Göster