İşi Kolay Kılmak

Teklif önemlidir.

Yersiz eleştiriler yapmak, her iş ve eylem üzerine konuşmak, illa bir şeyler söylemek kolay. Uçarı olmayan, olabilecek teklifler ortaya koymak zordur. Bunu söylerken bile, sosyal medya alışkanlığından, hemen birileri kaleme sarılır, kelamı süsler ve söylenmeye başlar. Kolay olan da budur zaten.

Olmak adına teklif sunmak zordur.

Beceriksizlikten değil, çoğu kez tembellik ve umursamazlıktan.

Bir düşünce-edebiyat ve sanat dergisinden beklenen, o alanda yapılan ve dergiye gönderilen çalışmaları süzgeçten geçirip, imkân ölçüsünde, seçilenlerden bir buket yaparak yayınlamak­tır. Yol açmak, yön tayin etmek, kapı aralamaktır. Sonraki çalışmalarda da, yayınlananı geride bırakacak özgün metinler beklemektir.

Bir dergiye gönderdiği çalışmalar zayıf olduğu için yayınlanmayan, sonrasında özgün metin­ler kaleme alan veya hiçbir dergi ve yayında görünmediği halde farklı bir şekilde eserini yayınlatan ve nitelikli çalışmalar ortaya koyanlar yok mudur, elbette vardır. Olmalıdır da. Sanatın, edebiyatın tekeli olmaz. Disiplini, ekolu, mensubiyeti olur. Nitelikli bir çalışmaya kapısını aralamayacak dergi yoktur. Tanıdıklarınız olmazsa çalışmanız yayınlanmaz, ya da bunlar kısır -döngü içinde hep aynı isimlerin çalışmalarını yayınlanıyor tezi en azından bizim için doğru değildir. Biz, Yunus diliyle: “Gelin tanış olalım / işi kolay kılalım” dedik de, diyoruz da her zaman. Eserinizle tabii…

Eser önemlidir.

Ne demiş atalarımız; “Ayranım olsun, sinek Bağdat’tan gelir”. Siz nitelikli eserler vermeye çalışın, alıcısı bir gün sizi bulur.

Evet, çok dergi var. internet siteleri var. Face’de veya farklı usullerle paylaşımlar var. Yarışmalar var. Öğrencilerin bir araya gelerek çıkardıkları, bir öğrenci faaliyeti olan dergiler var. Yani eserin paylaşımında sıkıntı yok, nitelikte sıkıntı var. Bu rahat paylaşımlar neticesinde, birçok yetenek bir disiplin çerçevesinde sabırla üretme ve yayınlatma yerine, kolay paylaşımlardan ötürü yok olup gitmiş ve gitmeye de devam etmektedirler.

Yok olup gitmeyin! Ancak; ancak bilin ki, mum olup aydınlatmak uzaktan göründüğü kadar kolay değildir. Aydınlanmak arzusu ateş gibi düşmeli ki içinize, dışınıza sızsın, sizi yakarken çevrenizi de aydınlatsın. Ama dedik ya kolay değil. Aydınlanmak ve aydınlatmak için yanmaya tahammül gerek. Tahammül, yanmaya!

Yine diyoruz ki, kolay. Evet kolay. Mumsanız eğer. Ateşle oynamak sizin işiniz. Öyleyse sabırla, özgün metinler ortaya koymak adına içinizdeki ateşle yakın mumları. Eserlerinizi bekliyoruz.

Paylaş

Bu Sayının Diğer Yazıları

Necip Fazıl’ın Şiirlerinde At / Bekir Oğuzbaşaran
Ağrı / Yusuf Şahin
Omurgayı Muhafaza / Şeref Akbaba
Kalabalıklaşan Rüyalarımız / Haşim Sönmez
Yükseklerdedir Damlaların Gözü / İsmail Özmel
Tümünü Göster