Yol Sabırdır

Ay Vakti Kültür ve Edebiyat Seçkisi birinci yılını tamamladı. Elinizdeki on üçüncü sayı, ilk sayıyı hazırladığımız coşku, umut ve sevinçle hazırlandı. Birinci adımı atmıştık ve bundan sonrası yürüyüştü. Hicret elifi seçkimize hem isim. hem de sembol olmuştu. Bu sebeple yürüyüşün sabır gerektirdiğini; meşakkat değil umut, tükenmek değil varolmak, son değil başlangıç olduğunu biliyorduk. Kültür-sanat ve edebiyatın, medeniyet ekseninde bir ünite teşkil ettiğini de. Ve uzun soluklu bir yürüyüş için ‘yol sabırdır’ diyoruz.
Bir yıl boyunca paylaşmak esastır ilkesinden hareket ettik. Bu olguyu sadece kelimenin fiyakası olarak görmedik, bizzat uyguladık. Devam eden ve devam edecek olan bu anlayış, Ay Vakti’ni okuyan, okutan ve her tür katkıda bulunarak sahiplenenlerle bizi bütünleştirdi.
Böylece Ay Vakti olgusu ön plana çıkarak bir kimlik oluştu. Bize gönderilen ürünlerden seçerek yayımladıklarımız oldu. Kendilerini teşvik amacıyla yazmaya devam etmelerini istediklerimiz, faks,  e-mail ve mektuplarına cevap verdiğimiz ya da ürünlerini beklettiğimiz… Seçkiyi takip edenler bilirler ki belli program dahilinde sizden gelenleri önemsiyor, değerlendiriyor ve yayımlanabilecekleri yayımlıyoruz. Dosyamızda bu şekilde seçtiğimiz ve yayımlanmayı bekleyen eserler mevcut. Yeni çalışmalar ve yeni isimler bizi yüreklendirir elbette.
Bir yıl boyunca yayımladığımız röportajlarla bir yenilik yapalım istedik ve muhatabımızın bir kitabı üzerine konuşmayı yeğledik daha çok. Bu tarzı devam ettirmek istiyoruz. Söylenenlerden bir çoğu yeni şeylerdir. Bu tür konuşmalarda tekrarlar, farklı zamanlarda okuduğumuz ya da dinlediğimiz için sıkıcı oluyor. Bu sebeple bir eseri esas alarak konuşalım ve o çerçevede sohbet genişlesin istedik. Konuşmalardan bazıları çok uzun olduğu için bir bölümünü yayımlayamadık. Metnin tamamını gelecekte yayımlanacak kitap için aynen muhafaza ettik.
Ne iddia, ne muhalif olma, ne polemik… Genel tarzımız içinde -gerekmedikçe- bunlar yer almamaktadır. Kültür-sanat, edebiyat alanında çalışmalar yapan ve vakitlerini güzelliklerle bezeyen herkese saygı duyuyoruz. Ülkemizde ekonomik krizin yaşandığı bu dönemde, edebiyat dergilerinin ayakta durabilmesi o kadar kolay değildir. Ay Vakti kimseyi yok saymayacak ve kendisini yok sayanlarla da muhatap olmayacaktır. Kişilikler kimlikleri belirlediği için, özgün ve tutarlı yayınını sürdürecektir.
Yenilik yaptık demekle yenilik olmuyor. Ay Vakti bir yıllık süre zarfında, içerik olarak, mizanpaj ve tarz olarak beğenildi. Eleştiri ve özeleştirilere her zaman açığız. Gecikmeli olarak açtığımız internet sayfamızdan ötürü okurlarımızdan özür diliyoruz. Yenilenen internet sayfamıza bakmaları ve görüş bildirmeleri de arzumuzdur.
Ay Vakti ikinci yılında da sizinle güzellikleri paylaşmak istiyor.

Yürüyüşe devam…

Paylaş

Bu Sayının Diğer Yazıları

Yol Sabırdır / Ay Vakti
Sonsuza Kadar / Şeref Akbaba
Sedat Umran’la Şiir Üzerine / Recep Garip
Sana Benden Sorarlar / Fatma Çolak
Gün Olur Her Şey Konuşur / Recep Garip
Tümünü Göster