Kum Yazıları

Selçuk Küpçük’ ün dergisinin adı. Dergi Ordu’da çıkıyor. Küpçük, şair ve besteci. Benim de bir şiirimi besteledi.” Cebimde Ölümüm” Benim elimde yalnız şiirimin bestelenmiş olduğu kaset var. Öbür kasetlerini bulamadım.
Küpçük’ ün dergisi iki ayda bir çıkmakta. Dergi muhtevalı. Dergide Levent Şen, İsmail Karakurt, Hüseyin Burak Us, Özcan Önlü, Ali Büyükçapar, İbrahim Yolalan ve Hüseyin Kaya’nın şiirleriyle tanışıyoruz. İsmail Karakurt Hece vezniyle yazmış. Hüseyin Karakurt’un “Yörük Turna” adlı şiirin son dörtlüğünü alıyorum:
Kanda tayın üşüdüğü
bir ses olur yoklar dünü
rüyasına yörüklüğü
yayla tutmuş turnalardır.
Hüseyin Kaya’nın ” Gazel” adlı şiirinden iki beyit alıyorum:
Duydum yar yüreğime dermansız yâre imiş
Vefadan gayrı bilmem cananda ne dilenmiş
Vefasın dileyemem bahtıma kare demiş.
Dergi çok güzel şiir, yazı ve çeviriyle örülü. Dergiyi iki kez okudum yetmedi üçüncü kez bir daha okudum. Gurbet, sıla, acıyla sevinç ikiliğini bestelerinde yansıtan Küpçük, bu özelliğini dergiye de taşımış. Evet Küpçük’ün gece gündüz hemhal olduğum kaseti, Selçuk’un bestelerinin en belirgin özelliği ” İçtenlik”. Ama bu ” İçtenlik” kelimesi hemen her gün herkesin kullandığı cinsten bir kelime olarak algılanmasın. Bu Selçuk Küpçük’ e özgü bir içtenlik: Uzaklara kaçalım, mümkünse hayat olan yerlerden de uzağa. Dağ başına yerleşelim. Orada güneş parıldayarak iner yere. Günle gecenin değiş – tokuşu, yok eder değişiklikleri. Orada yıkanabiliriz. Selçuk Küpçük’ ün besteleriyle uzun pembe demetleriyle dağ şafakları vurur üzerimize. İşte Selçuk Küpçük’ün içtenliği. Sanatçı kalbiyle beynini birleştiriyor, kurcalıyor, zorluyor ve oradan bulut oluklarını açmış gibi beste dökülüyor. Selçuk Köpçük Ordu lisesinin müzik öğretmeni.
Ağ ormanlarını, evlerin önünde demirleyen gemileri nasıl seviyorsam, “Kum Yazılarını” da öyle…

Paylaş

Bu Sayının Diğer Yazıları

Belirleme IX / Ay Vakti
Bengisu / Şeref Akbaba
Mehmet’in Madalyaları / Jan Devrim
A-Taş / Abdülbaki Kömür
Atasoy Müftüoğlu ile “Vakti Kuşanmak” ... / Recep Garip
Tümünü Göster