188. Sayı / Eylül-Ekim 2020

Dergi, koronavirüs sebebiyle eğitim-öğretimin ağırlıklı olarak uzaktan yapılmaya başlandığı şu günlerde ‘Şairin Pusulası’ olarak nitelendirilen “Poetika” konulu bir sayı ile sonbahara merhaba diyor.

MehmedÂkif, Necip Fazıl, Sezai Karakoç, İsmet Özel, Cahit Zarifoğlu, Âkif İnan, Vahap Akbaş, Alâaddin Soykan ve Şeref Akbabanın poetikaları hakkında yazılanların yanında dergide kendileriyle söyleşi yapılan Erdem Bayazıt, Alaeddin Özdenören, Arif Ay, Mustafa Özçelik, K. Eşfak Berki, M. Ragıb Karcı, B. Sıtkı Erdoğan, Sedat Umran, Bahaettin Karakoç, Abdurrahim Karakoç, M. Atilla Maraş, İhsan Işık, Mustafa Miyasoğlu, Turan Koç, Hüseyin Akın, Mürsel Sönmez, Özcan Ünlü, Şakir Kurtulmuş, Mehmet Aycı, Muhsin İlyas Subaşı, Rudvan Canım, Adem Özbay ve Selami Şimşek’in şiir poetikaları ile ilgili yazılar da yer almakta.

Dr. Celal Yeşilçayır’ın “Şiirin Yeryüzüne İnişi: Poetika”, Dr. Salih Uçak’ın “Türk Şiir Poetikasına Bütüncül Bir Bakış”, Doç. Dr. Abdulkadir Erkal’ın “Divan Şiiri Poetikasının Şifresi: Aşk”, Doç. Dr. Ali Tenik’in “Sûfîlerin Şiir Poetikası” veDr. Öğretim ÜyesiBirol Bulut’un “Türk Edebiyatında Poetikanın Kısa Serüveni” Hayrettin Taylan’ın “Poetika ve İmge” başlıklı yazıları dosyada dikkatleri çekiyor.

M. Önal Mengüşoğlu, Nurettin Durman, Nurullah Genç, Adem Turan, Bekir Oğuzbaşaran, İsmail Bingöl, Bestami Yazgan da kendi şiir poetikalarını dile getiriyorlar.

Bu sayının şairleri ise dergide şiirlerini sürekli gördüğümüz isimler: Nurullah Genç, Alâaddin Soykan, Selami Şimşek, Ali Yaşar Bolat, Güven Fatsa, Yavuz Ertürk, Ferhat Öksüz ve Semra Saraç.

Şeref Akbaba’nın “Bir-İki Erzurum”, Necmettin Evci’nin “Böyle Birdenbire” adlı denemeleri ise hatıralar ikliminde okuyucuya farklı soluklar aldırıyor.

İyi okumalar.

İletişim;

www.ayvakti.net

ayvakti@ayvakti.net

Paylaş

Bu Sayının Diğer Yazıları

Bir-İki Erzurum / Şeref Akbaba
Sonsuz Senfoni / Semra Saraç
Karaboyun Durağı / Ferhat Öksüz
Yazgı / Yavuz Ertürk
Ayna Geçitlerinde Bir Beyaz Karanfil / Güven Fatsa
Tümünü Göster