187. Sayı / Temmuz-Ağustos 2020

Koronavirüsle maske, mesafe ve temizlik diyerek mücadele ettiğimiz şu günlerde seksen altı yıldır ibadete açılmasını hasretle beklediğimiz Büyük Ayasofya Câmii’nin açılışı kalplere bir nebze olsun ferahlık verdi.
Derginin kapağında klâsik şiirin zirvelerinden Urfalı Nâbi’nin “Ayasofya’da” redifli gazeli yer alıyor. Giriş yazısı da Ayasofya’nın tarihi hakkında bilgiler içeriyor.
Şeref Akbaba günlükleriyle bizi hatıralar dünyasında gezdiriyor.
Salih Uçak’ın “Sanatın Sanatla İmtihanı” ve Hayrettin Taylan’ın “Kurmaca ve Retorik” başlıklı denemeleri ve Necip Asım’ın “Aşkın Büyüsü Ya da Goethe’nin Marienbad Ağıdı” adlı incelemesi dergide öne çıkan yazılar.
Nurettin Durman, Özcan Ünlü, Selami Şimşek, Semra Saraç, Ali Yaşar Bolat, Muhammed Korkmaz, Ferhat Öksüz, Ziya Karatekin, Güven Fatsa ve Fatime Abdulgafur Seyyah şiirleriyle gönüllere yaz serinliği veriyor.
İsmail Bingöl, Nalan Kalaz, Fulya Eksik, Selim Adım ve Ayhan Sağmak’ın denemeleri, Nurşah Karaca, Züleyha Kayaoğlu Eker, İbrahim Kaya, Zehra Korkmaz, Saad Hadi ve Ömer Eski ise öyküleri, Enes Güllü kitap tanıtımı ve her zaman olduğu gibi Naz Aforizmalar ve Şirâze mektupları ile okuyuculara duygu ve düşünce ikliminde yeni soluklar kazandırıyor.
Her şey gönlünüzce olsun, iyi okumalar.
İletişim;
www.ayvakti.net
ayvakti@ayvakti.net

Paylaş

Bu Sayının Diğer Yazıları

187. Sayı / Temmuz-Ağustos 2020 / Ay Vakti
Vusul.. Usûl.. Velhasıl.. / Şeref Akbaba
Saklı Mektuplar-104 / Şiraze
Aforizmalar / Naz
İki Sufinin Mücadelesi / Enes Güllü
Tümünü Göster