Öksüz Çocuklar Galerisi

“Demek ki ben, arayan biri olacaktım bundan böyle. Kendinde kendini arayan biri…” İnsan kendinde kendini nasıl arar? İçin­deki beni aramak… İç âleme yolculuk ve bunun zahiri âlemdeki karşılığı. Dolaşır durursunuz, gidersiniz gelirsiniz, oturursunuz kalkarsınız… Bu, bir yolculuğun felsefi kırıntılarıdır aslında.

Sonunda şunu söylersiniz: Kendimde kendimi bulamadım. O za­man neredeyim diye bir soru yönelterek tekrar bir arayış içerisi­ne girer ve yolculuğa başlarsınız. Öksüz hissedersiniz kendinizi, kanadı kırık kuşa benzediğinizi düşünürsünüz… Sözün Başı der ve başlarsınız, ardından gelen ise Sözüm Söz olur. Kendime Söylüyorum bunları diyerek sone erdiğini düşünürsünüz… Acaba sone ermiş midir düşündüğünüz? İşte; Nurettin Durman tarafından şairane bir üslupla kaleme alınmış, kelimelerin biraz havasız bı­raktığı, duyguların ferahlattığı ve farklı dünyalara sürüklediği bir eserdir Öksüz Çocuklar Galeri­si. Kitap yazarın anılarından teşekkül etmiş fotoğraflar ama, yazı hayatında görünmeyenjreDu^ man’ın ısrarla zikrettiği isimler her zaman olduğu gibi yoruyor. Şairanelikle duygulardan aks olunan zahiri olan şiirler, hayatına yansır insanın. Yazarın anılarına yansıdığı biçimde yansır.

Öksüz Çocuklar Galerisi Artus yayınlarından çıkmış, elinize aldığınızda zevkle okuyabileceğiniz, bir insanın yaşam albümüne bakmak kadar keyif verici bir eserdir.

KAYIP ZAMAN ATLASI

“Ne var ne yok bir zaman sonra mecburen çıkar ortaya

Şehvetin kanattığı rüyaz olamaz elbet gerçeğin sandığında”

Arayış, ardından gelen bir kabulleniş ile hâsıl olmaktadır.

“Bütün bunkar karanlık bakışlı bir yabancının sunaklarından

bu sunaklar kanıyor bıyna suratlarından akarak halkın kanıyor

Şeytan hiç kimseyi elinden tutup cennete götürmüyor”

Bilmediğimiz bir yerin haritasını çıkarabilir misiniz? Hayır. Alın size Kayıp Zamanın Atlası. Şairin mahareti de burada…

Şairin şairaneliğini konuşturduğu Kayıp Zaman Atlası adlı şiir kitabı duyguları ilaç kapsülleri gibi yutulacak hale getirerek bize sunmaktadır.

Ebabil Yayınlarından çıkmış olan bu eser, gözlerinizle beraber zihninizde sürükleyebilecek bir özelliği ile şiir dünyasında yerini almış durumdaç Şiir sevenleri bekliyor.

Paylaş

Bu Sayının Diğer Yazıları

Küller ve Yangınlar / İsa Karaaslan
Öksüz Çocuklar Galerisi / Üzeyir Süğümlü
Konferansçı / Zeynep Yalçın
Muharrem / Şeref Akbaba
Yoksa Ben de mi Ahfeşleşiyorum / Talip Çukurlu
Tümünü Göster