Şairler Geride Kalanların Türküsünü Söyleyerek Gazze’yi Hatırlatmaya Devam Ediyor…

Filistin zulümler ve zulümlerin yarattığı dram karşısında insanlığın turnusol kağıdı olarak hakkın ve mazlumun yanında yer alanlarla süregelen zulmü sırf dünyayı satın almak için destekleyenleri ayırırken; Gazze, zulmün, acının ve direnişin ocağı olarak yanmaya devam ediyor.
2008’in son aylarında siyonizmin bayraktarlığını ve tetikçiliğini üstlenen İsrail’in saldırılarına hedef olan Gazze, bir kez daha Müslümanların imân ve zalimden mazlumun hakkını almanın hıncıyla birbirine kenetlenmesine vesile oldu. Yardım kampanyaları düzenlendi, mitingler organize edildi, kısacası herkes bir şekilde tepkisini ortaya koydu. Sadece Müslüman camiada değil; insanlık onuru ve vicdan taşıyan tüm insanlar Gazze’de yaşanan katliama sessiz kalmayıp Gazze’de sapanları ve taşlarıyla muzaffer olan çocukların direnişine en azından kalpleriyle destek oldular.
Her şeyin posasını çıkarıncaya kadar kullanan; “haber değeri” kalmayınca da belleklerin tozlu arşivine gönderen medyanın hafızalarımızdan Gazze’deki katliamı ve süte karışmış kanın sıcaklığını silmek istemesine karşılık Gazze’nin türküsünü söylemeye devam eden şâirler Adem Turan’ın gayretleriyle “Şâirlerin Gazze’si” isimli kitapta bir araya geldi. Şâirler sadece şiirleriyle katılmadılar bu kitaba. Her şâirin, Gazze’nin direnişini, Gazze’nin beşiğinin altına gömülü bebeklerini, geride kalanların türkülerine ses veren dizelerinin yanında Gazze’ye dair yazılarına da yer veriliyor kitabın sayfalarında. Mehmet Ragıp Karcı’dan Haydar Ergülen’e, İbrahim Tenekeci’den Esra Elönü’ne, Şeref Akbaba’dan Mevlana İdris’e, Cahit Koytak’tan Şaban Abak’a, Selahattin Yusuf’tan Hakan Albayrak’a kadar birçok isim şiir ve yazılarıyla hatırlatıyorlar Gazze’nin hâlâ sıcak ve acılı olduğunu.
Şairler kitapta doğum tarihlerine göre sıralanırken, okuyucu da her neslin yaşatılan bu insanlık ayıbına aynı ortak duyarlılık ve öfke ile zalim ve müfteriler için cehennem açılmaya hazır olduğunun bilincine şahitlik edecek sayfalar ilerledikçe.
İlke yayıncılık tarafından son derece titiz ve çarpıcı bir basımla yayınlanan “Şâirlerin Gazze’si” nin en ilgi çekici yanlarından biri de kitabın içine serpiştirilmiş, gazeteci Abdullah Aytekin’in 2008’in son aylarında tekrar Gazze’nin kalbine inen bombalar arasında Gazzeli çocukların ve gençlerin ellerine birer fırça, birer kalem, birer kağıt ve biraz da boya verip yaşadıklarını, duygularını ve acılarını yansıtmalarını istemesiyle ortaya çıkan resim ve fotoğraflar. Bu resim ve  fotoğraflar şairlerin şiir ve yazılarıyla Gazze’nin sesini duyan okuyucuya bir de kanıyla canıyla çocukların ve gençlerin gözünden bir şehir sülieti sunuyor.
“Bir şiir, ne kadar güçlü olursun, asla bir savaş uçağını düşüremez ama pilotun düşüncelerini etkileyebilir” diyor Mahmud Derviş. Adem Turan’ın gayretleri ve İlke Yayıncılık’ın takdire şayan özeni ile okuyucuyla buluşan “Şâirlerin Gazze’si” de bütün insanlığın beynine ve kalbine Gazze’de yaşanan acıları, dramı ve katliamı bir daha silinmemecesine kazımak için şiirin gücünü, şâirin geride kalanların türküsüne olan sadakatini o coğrafyanın çocukları ve gençlerinin elinden çıkan resimlerle birleştirerek gözler önüne seriyor.

Paylaş

Bu Sayının Diğer Yazıları

Önce Değer / Ay Vakti
Dar Kapıdan Geçerken / Şeref Akbaba
Ceza / Naz
Zor Olana Tutku / Mehmet Kızılay
Sevgilim Kıskansa da / Bahaettin Karakoç
Tümünü Göster