Yamalı Bohça

Sabah ezanı makamında bir hüzün dolaşırdı yaz bitimlerinde. Üstelik cami minaresine çıkardı müezzinler o zamanlar, çıplak sesle okunurdu ezan. Dinlerdik. Şimdi dinliyor muyuz?

Ezan-ı Muhammedi’yi her duyanın, Bilal-i Habeşî’nin o ilk “Müslümanları namaza davet et” isteği üzerine yüksek bir yere çıkarken gözlerin­den taşan “nasıl yapsam” ifadesinden doğan harika hüznün yansıması vurur mu gözlere? Vurmalı evet. Hüzün vurmalı her hâl’e. Asaletin hep yanında taşıdığı olmalıdır ki hüzün, insana insan oluşunu daim hatırlat­sın.

Sabah ezanı tüm şehrin sessizliğinin üzerine yayılırken dalga dalga, yerinden doğrulan kaç kişinin sevincini tadar da, kaç kişinin gafletine şahitliğin acısı dokunur? Güz yazı nedir hiç bilmeyen insanlar arasında dolaşırken ortamların neden olduğu hislere tanıklığımızdan tulü eden bir keşmekeş içindeyiz. Bir de gaflet girdi mi işin içine gerisini siz hesab edin. Her yerde Ebu Cehil karpuzları, her yerde buralardan geçenlerin ayak izleri…

Bir deniz kıyısı kasabası Baias’ta geçen yaz sonu anılarını ninemizin ta­hıl ambarında biriktirdiğimizi fark edip bir gün açıyoruz ambarın kapağı­nı. İnanamayıp gördüklerimize, ambarın içine girerek orada kalmak istiyoruz. Çevremizde hep çevresine ilgisiz insanlar bulunmuş. Dolayısıyla bizler de bu ilgisizlikten nasiplenmişiz. Ne zamana kadar? Kitaplar ka­pımızı çalıncaya kadar. Bu vakit tam da güz yazına denk düşmüştür.

Davet ediyoruz sizi ezanı dinlerken hüzne bulanmaya. Dağlara çarpan ses vadi boyunca dolaşıp geri geliyor. Siz güz yazlarındasınız. Biz bir başlangıcın yüksek tavanlı odalarında yağmur kokulu sohbetlerindeyiz. Sabah ezanı uyandırmadan sizi, siz uyandırın kendinizi sabah ezanındaki hüzne tanık olmak için. Ve artık bir yerden başlayın yamalı bir bohçanız olduğuna inanıp. Her gün yeni bir yama eklendiğini de unut­mayın.
Paylaş

Bu Sayının Diğer Yazıları

Yamalı Bohça / Ay Vakti
Zamanla Yarış Olur mu! / Naz
Yüz Yüze, Güz Güze… / Reşit Güngör Kalkan
Ver Bana Gözlerini Bu Akşam Yolum Irak / Şeref Akbaba
Yalnızlığın Göğünde Çoğalır Issız Çığlıklar... / Necmettin Evci
Tümünü Göster