Nuri Pakdil ve Edebiyat Dergisi

1968 yılında Beylerbeyine taşındığımda okuduğum edebiyat dergilerine uzak kalmıştım. Bir yıl kadar sonra olması muhtemel dükkana gelen Çetiner İlter adında üniversite öğrencisi bir genç ile sohbeti koyulaştırdık. Ben çok az Eminönü taraflarına geçiyor Galata Köprüsü altındaki dergi satan gazete büfelerinden dergi alıyorum.

Bir defasında vapur iskelelerinden birinin önündeki gazete bayiinde gazeteler dergiler sıralanmış, Hisar var mı dedim. Yeni harman var demesin mi. Hayret bir şey Hisar dergisini bilmiyor demek deyip içimden kızarak ayrıldım. Hisar dergi ismi Yeni Harman sigara ismi. Bir de benimle dalga geçmiş olmalı aklınca gazete satıcısı herhalde.

O sıralarda Çetiner İlter arkadaşım Edebiyat dergisine abone olmuştu.Hatta birkaç tane, yanılmıyorsam üç adet dergi gelirdi ona. O da birini bana verirdi. Kendisi bir şey yazmazdı ama

edebiyata meraklı okuyan bir üniversite öğrencisiydi. Mühendislik okuyordu.

Benim şiir peşinde koşmam, dergilerden faydalanmam adeta bir mecburiyet halini alıyor ister istemez. Memleketimiz edebiyatı çeşitli gruplardan oluşuyor okuduğum kadarıyla. Dergiler yüklendikleri misyonları ile okuyucu kitlesine ulaşmaya gayret ediliyorlar.

Benim her ay merakla beklediğim ve alıp okuyup yararlandığım çeşitli dergiler var. Varlık dergisi, Türk Dili, Hisar dergisi, Çağrı, Yelken, Elâzığ’da çıkan Fırat adli bir dergi. Sonra Büyük Doğu, bir bakıyorum Diriliş dergisi. Şiir yayınlamaya başladığım Sanat Dünyası, Yelpaze dergisi,Kadın Gazetesi, Pos-tel, Eflatun gibi dergiler de var. Şiirimi kurmaya kendime ait bir şiir dili peşinde koşmaya devam ediyorum ve Beylerbeyinde ikamet ediyorum artık. İş güç ev bark bir hayli uğraş içindeyim.

Tabii şiir demişsiniz bir defa ve arayış içindesiniz. Genç bir şiir heveskarısınız.Dergi kitap, yazı, yazı dili ve bakıyorsunuz değişik bir Türkçe ile karşınızda bir Müslüman düşünce adamı. Okuduğum dergilerden Türk Dili dergisi he sayısında arka sayfalarda yeni türetilen Türkçekelimelerin anlamlarını veriyor.

Edebiyat dergisini okuduğumda ve sonradan Umut kitabı ile Put Yapım Evlerini satın alıp okuduğumda değişik bir Müslüman yazar ile karşılaşmış oluyorum…Yani Nuri Pakdil klas duruşunu sergilerken kendine özgü bir dil örgüsünü de kurmuş oluyor böylece.

Edebiyat dergisi yayınları önemli bir misyonu yüklenmiş Nuri Pakdil ve edebiyat dergisinde yazan yazarların kitaplarını yayımlamış büyük bir özveriyle okura ulaştırmış bulunuyor.

Düşünce dünyamızın oluşmasında,özellikle Kudüs sevdası ile Müslüman duyarlığının aleni bir şekilde insanlara ulaştırılmasında bir klas duruş içinde olması bir özgüven imajını da insanları kalbine nakş ediyor böylece…

Yaptıklarıyla bize bıraktıklarıyla Mekânı cennettir Allah’ın izni keremiyle…

Paylaş

Bu Sayının Diğer Yazıları

Şirâze’den Şirâze’ye Saklı Mektuplar -100 / Şiraze
Tarihsel Perspektifiyle İran Tasavvufu / Enes Güllü
Aforizmalar – 1 / Naz
Kırık Ney Taksimi II / Yunus Emre Tozal
Gökyüzünden Dökülen Kırıntılar / Muhammed Korkmaz
Tümünü Göster