Yedinci Yıl Nobel ve Karışık Kafalar

Ay Vakti yedinci yılın ikinci sayısı. Yeni imzalara kapıları açık tutma ilkemiz ve hak eden çalışmaları kitaplaştırma gayretimiz devam ediyor…

Dergi okuma, kitap okuma alışkanlığı yerine sanal dünyadan takiple yazmak ve olmak. Bir dergide çalışma yayınlamanın gereğidir onu takip etmek ve genele şamil okur olmak. Her yazılan yayınlanacak diye bir kural olmadığı gibi, yazdıklarımıza ne denir endişesiyle geri durmak da doğru değildir.

Geriye doğru bakınca, kendi iç muhasebemizi elbette yapıyoruz. Ne yaptık, neler yapmalıyız, neyi yapmalı yada yapmamalıyız. Bütün kapılar yeni açılımlar sağlayacak yeteneklere çıkıyor ve yüzlerce yeni isime yer vermişiz, vermeye de devam edeceğiz. Ben neden yokum diye yakınmak yerine, kendimi geliştirerek nasıl yer almalıyım gayreti içinde olmalıyız. Bu meyanda kıtlık var doğru, ama çiseliyor yağmur, rüzgar esiyor, kardelenler boy veriyor…

Önce, bu ülkede Ermeni-Kürt katliamı yapılmıştır(!) beyanatları. Fransız Parlementosu’nun Ermeni katliamı yoktur diyenlere ceza uygulama yasasını kabulü ve aynı gün verilen Nobel Ödülü. Yaşar Kemal agresifleşemedi, Orhan Pamuk’a hayırlı olsun. Yılların hararet ve susuzluğunu kezzapla giderenlere şükran borcunu kutlamalarla ödemeye devam… Avrupa Birliği, Ortadoğu Projesi, Papa gafları… Kafalar karışık ama, Orhan Pamuk’u puslu arazide görenleri de  kutlamak gerekir….

2006. Fatma Çolak yıllardır yazdığı şiirlerini kitaplaştırdı. Fe Şiirleri yazıldı, konuşuldu ama, görülmedi. Fatma Çolak ne düşünür bilemeyiz ama, 2006’yı değerlendirirken adını anmamak için körebe oynayanları biz görüyorduk, gülüp geçtik. Bir dergide yazı, şiir yayınlamak ayrı, bu tür değerlendirmeler yapmak ayrıdır. Masanın üzerindekilerle yılı değerlendirenlere fırsat vermemek lazım.

Yedinci yıl.

Yürüyüşe devam…

Paylaş

Bu Sayının Diğer Yazıları

Şafak Tatmış Ağız Kekre / Alâaddin Soykan
Sırrın Ağzı / Mehmet Öztunç
Zamana Bir Velvele Salmak İstese de Yüreğim / İsmail Bingöl
Yirmi Beş Issız Gece-4 / Mazlum Civan
Yedinci Yıl Nobel ve Karışık Kafalar / Ay Vakti
Tümünü Göster