Silahlar

243
Görüntüleme

“His yok, acı yok… Taş mı kesildin!

Hayret ediyorsun bana sen böyle değildin.”*

Düşünmeden edemiyorum insanlara baktıkça cadde boyu ilerlerken. Neden bu silahlar ve neden silaha bu denli özen? Arabaların üstüne yığın hâlinde binenlerin omuzlarında asılı duran keleşlerin güneş ışığının vurmasıyla parlaması gözümden içerilere dalıp kırılmadık yer bırakmıyor. Silahın tarihi ne denli kısa oysa başka unsurlara kıyasla. Hangisi bu kadar benimsenip dolduruldu acep depolara? Hangisi bu kadar tehlikeli hatta? Omuzlara asılı silahlar midemde garip bir hareketlenmeye sebep. Savaşları daha çok kana bulayan silahlar. Haklıyı haksızdan ayıramayan silahlar. Çirkin bir manzaranın ortağı silahlar.

Çocuk yaştalar ve havaya keyif olsun diye ateş ediyorlar. Aşiretlerin aşiretlere bir güç gösterisi diyorlarsa da buna, sebep her ne olursa olsun silahı silah olmaktan çıkarmıyor sonuçta. Aynı metal soğuk aynı berbat görüntüler… Sumara Dağı alışmak istemiyor insanları daha kolay köleleştiren bu metal parçalarına. Yükseldikçe yükseliyor, yarıklarını genişlettikçe genişletiyor azar azar ve farkettirmeden. Ne kadar densiz oluşumu iyi bildiğimden konuşmadan geçiyorum eteklerinden. Konuşsam sanki keleş’ler susturacak beni, konuşsam sanki keleş’ler bana çevirecek namlularını.

“Kendi kendilerine karşı oldu mu hücûmları dehşetlidir. Zâhir-i hâllerine baksan toplu bir cemaat zannedersin. Hâlbuki hepsinin yüreği başka başka hislerle çarpıyor. Kendi aralarında kabadayılıkları dehşetlidir. Bunları toplu zannedersin. Hâlbuki kalbleri dağınıktır. Bu da şundan ileri geliyor ki bunlar akılsız bir cemaattirler.” **

Bu işte tam da anlatmak istediğim. Birkaç cümle ile nasıl da toparlanıvermiş. Kesin ve net. Ötesi yok.

*Mehmet Âkif

**Haşr Sûresi- 59/“Mehmet Âkif’in Kur’an Tercümeleri”,Dücane Cündioğlu,  s.112

Paylaş

Bu Sayının Diğer Yazıları

Uyarı ve Yakarış Kitabı: Safahat / A.Vahap Akbaş
Suya Düş Kalışlar II / Celal Türk
Silahlar / Ay Vakti
Şirâze’den Şirâze’ye Saklı Mektuplar -22 / Şiraze
Safahat’tan / Mehmet Akif Ersoy
Tümünü Göster