İşgâl

201
Görüntüleme

İşgâl devriyesi ülkeleri dolaşmaya devam ediyor. Filistin ve Lübnan bombalanırken Ortadoğu sulh değil, kendini arıyor. Kendisine biçilen elbisenin ruh ve bedeniyle uyuşmadığı baştan beri bilinmekle beraber, zorbaların sonunun ne olduğunu atalarından ibret alarak görmek istemiyorlar. Firavunlar, Nemrutlar ve daha birçok zorbanın kalıntıları neler… Aynı akıbet torunlarını da bekliyor.

Medeniyet teziyle ortalıkta dolaşan ve kendi coğrafyası dışında hak arayışına giren; çocuk, kadın, sivil, yaşlı demeden ve sınır tanımadan kıyıma devam edenlerin ortak yönü ehli küfür olmaları. Ehli İslâm’ın bütünlük arz eden ve donanımı Batılılarca yapılmamış projeleri de bu işin panzehiri.

Öldüren, yok eden, yok sayan bir anlayışın yeryüzünde inşa edeceği ne olabilir. Kanla yıkanmış topraklarda medeniyet teraneleri dinlemek kimseyi memnun etmiyor, zorbalarla kol kola olanlar hariç herkesi rahatsız ediyor. Gazze’de, Lübnan’da kıyım var ve lanetliler ateş hattını genişletmeye devam ediyorlar.

Bir mü’min olarak, bir insan olarak bu acıyı yaşayanların ızdırabını hissediyor, “Yahudileri ve Hıristiyanları dost edinmeyin” diye emir buyuran kelim kitabın bir ayetini hatırlatmayı vecibe addediyoruz.

“Sen dinlerine uymadıkça, ne Yahudiler ve ne de Hıristiyanlar asla senden razı olmazlar. De ki: ‘Allah’ın yolu asıl doğru yoldur.’ Sana gelen ilimden sonra, eğer onların arzu ve keyiflerine uyacak olursan, bilmiş ol ki, Allah’tan sana ne bir dost, ne bir yardımcı vardır.”

Kur’an-ı Kerim  1/120

Paylaş

Bu Sayının Diğer Yazıları

Zamanı Gözlerinden Yakalamak / Eyyüp AZLAL
Yok Oluşun Cazibesinde Yaşamı Düşünmek / Necmettin Evci
Yirmi Beş Issız gece-2 / Mazlum Civan
Yalnızlık Büyütüyor Seni Diyecektim / Nurettin Durman
Yakındır / Alâaddin Soykan
Tümünü Göster