174. SAYI / MAYIS-HAZİRAN 2018

“Modern şiir” ve “Alaaddin Soykan şiiri” incelemeleri dergide yer alan önemli çalışmalardan..

Hatice Bengisu, Ağaç baskı çalışmasıyla yer alıyor dergide.

Hal ve Temyiz” girişinde; dergilerin ve kitapların matbu halinin ve sonrasının insan psikolojisindeki derinliği vurguluyor. Matbu, metinler insan ayrı bir huzur veriyor. Bu huzuru hüzne çeviren sosyal medyanın heba ettiği bir nesil ve zaman düşüncesiyle hâlin temyizi vurgulanmış.

Ay Halesi, yazısıyla derginin yayın yönetmeni Şeref Akbaba, ilim-irfan ehlinin duruş atlasını açıyor. Yazmanın, edebi duruşmanın, sosyal algının, edebi olguların hak ediş mizanını sorguluyor. Kıymet vermenin nitelliği ölümünden sonra olmaması gerektiğini vurguluyor. İrfan yolculuğunda ehil olmanın sosyal, inançsal, algısal bir duruş gerektiğini dile getiriyor.

İsmail Sezer’in ,Prof. Dr. Alim YILDIZ yaptığı söyleşisi uzun süre ses getirecek nitellikte…

“ İlim, irfan, bilim dediğimiz şeyler insanın geleceğiyle bire bir irtibatlıdır. Dünyanın geleceğinde söz sahibi olmak istiyorsak aklımızı iyi kullanmalıyız” diyen   Prof. Dr. Alim YILDIZ’ın ses getiren güzel söyleşisi var.

Daha sonra derginin kapağına taşıdığı iki inceleme var. Hayrettin Taylan Modern Şiir Var mı ? İncelemesiyle modernizmi ve modern şiirimiz üstünde çok yeni ve ses getirecek şeyler söylüyor.

-Modern Şiirimizi ve edebiyatımızı yeniden sorgulayışa çağırıyor. Uzun soluklu yazının birinci bölümü okuru merak içinde bırakıyor.

Derginin ikinci inceleme yazısı Dr.Salih Koçak’ın  Ay Vakti’nin kadim kalemlerinden Şair, Allattin Soykan incelemesi var. Soykan şiiri, çok sesli bir hal tercümesidir. Şiir; estetik bir koşu, esrik bir sığınak, kutlu bir devinimdir diyerek şairin poetikası üstünde derin bir araştırma yapmış.

Şiirleriyle bu sayıda yer alan isimler: Alladdin Soykan,Selami Şimşek, Ali Yaşar Bolat, Muhammed Korkmaz,Kadir Gültekin, Güven Fatsa,Yalçın Ülker,Şeymus Çiçek

Öyküleriyle bu sayıda yer alanlar isimler: Naz, İbrahim Kaya, Emrah Bilge Merdivan, Suat TEKİN,Ömer Eski , Ebubekir KOÇAK, Beyza İlayda GÖK ,Kevser GÖKÇEL. 

Denemeleriyle bu sayıda yer alan isimler: Şeref Akbaba, , Fatma Balcı , Mehmet Baş, Semra Saraç. 

PORTRE kısmındaysa: Özdeyiş Yazarı Ş. (Mehmed Selahaddin Şimşek); Bir Çağın Vicdanı ,Fahri TUNA tarafından kaleme alınmış.

Bu sayının kitap kısmındaysa; Salih Uçak‘ın” Şiirin Arka Bahçesi: Mücahit Koca” ilgili tanıtım yazısı var.

174. sayıya ulaşmak için tıklayın.

Paylaş

Diğer Basın Bültenleri

189. Sayı Kasım-Aralık 2020 / Ay Vakti
188. Sayı Eylül-Ekim 2020 / Ay Vakti
187. Sayı / Temmuz-Ağustos 2020 / Ay Vakti
186. Sayı / Mayıs-Haziran 2020 / Ay Vakti
Koronavirüs, Depremler ve İdlib / Ay Vakti
Tümünü Göster