Savaş ve Şiir

251
Görüntüleme
“Şimdi üzgünüz arkadaş/ Yolumuza çıkmayın üzgünüz…”

A. Cahit ZARİFOĞLU

Üzgünüm. Çelimsiz duruyor içimde kalbim. Düşüncenin zarı çatlamıştır biraz evvel. Daha bir anne rahmine düşmezden cenin, istilaya uğramıştır Kudüs. Gelin olmazdan evvel daha bir kız, nişanlısını mavzerlere vermiştir. Bir baba akşam evine dönmezden, çocuk babasını öpmezden, kadın aşını erine sunmazdan evvel baş göstermiştir savaş.

Bir lale bahardan evvel bükmüştür boynunu. Olan olmuştur! Bir bebek annesinden ninni dinlemezden önce, savaş çığlıkları duymuştur.

Üzgünüm. Güveze çalıyor damarlarımda kan. Daha gönenmezden evvel bahçemde çocuklar, keçilerden sağılmazdan, bebeler içmezden evvel süt, zeytinlikten toplanmazdan evvel zeytin, olgunlaşmazdan evvel hurma, evvelen yakmıştır düştüğü yeri ateş! Biz yanmazdan evvel yanmıştır bağırları anaların, babaların, arkadaşların ve dahi çocukların..

Üzgünüm. Evet isyan! Batı Şeriada on beş yaşında zihinsel özürlü bir çocuk hunharca öldürülürken, evet isyan! Teğet geçerken zulmü ekranlarda şiş göbekli amcalar, evet isyan!

Üzgünüm. Başımdaki şiir ağrısıdır. Savaşla büyüyen kelimeler öğretir olmuştur elif elif konuşmayı, yazmayı…

Üzgünüm. Burası bir şiire yatırıldığım yer. Gidenlerin savaş izdüşümlerini yüklendikleri…

Şiir ve Savaş

”Şimdiye kadar savaştın ve hep yenildin

Olsun

Bir daha savaş ve daha güzel yenil”

S. Beckett

Tanımlanabilecek bir şey bu. İnsanın kendisinde geliştirdiği bir şey, iç diyalog.

Ayrılık vuslat, gitmek kalmak, susmak konuşmak, inanmak inanmamak ve bilumum karşıt kavramlar ki, hepsi bir iç savaşın şiir ile dışta neşvü nema bulması…

Şair, itirazı olan kimse…

Her itiraz somut eylemlerde bulunmaya iter insanı. Şiirin tam da buradan doğduğu söylenebilir. Şiir, şairi periyodik savaşmaya yöneltir. Bir vakit bekler pusuda kelimeler… Bardağa boşalan son damla ile, patlamaya hazır bir bomba gücünde atağa geçmiştir devinim… Artık durdurabilene aşk olsun! Yenilgiye uğradığı olur, on ikiden vurduğu da! Bir savaşçı kalbi taşır şair. Gövdesinde düşünceyi gövererek, ağız dolduran cümleler kurabilir. Bir eylem biçimi olarak şiir, savaşmaktır.

Ve bu savaşı tetikleyen unsurlar; Tanıma gelebilecek her şey. Hatta bazen hiçbir şeydir!

Paylaş

Bu Sayının Diğer Yazıları

Yüreğim Tetik ve Kavi / Taner Taştekin
Yirmi Beş Issız Gece / Mazlum Civan
Yenildim Sana Hüzün / İsmail Bingöl
Yâre, Yâre / Alâaddin Soykan
Taze Mezar / Kamuran Bate
Tümünü Göster