173. SAYI / MART-NİSAN 2018

Ay Vakti Dergisi 173. Sayı, Giriş yazısında bir çağrı yapıyor; Bu çağrılar devam edecek.” Bir topluma ait fikir ve sanat eserleri kendi muhiti için önemlidir. Sınırları aşarak farklı coğrafyalara ulaşması, oralarda da etkisini göstermesi daha daha önemlidir.(….) Tercümeler yapmışız, ama tercüme edilmemişiz.“Ey Azerbaycanlılar, Türkistanlılar, Kafkaslılar, Nijeryalılar, Mısırlılar, Suriyeliler, Bağdatlılar, Amerika’daki Müslüman zenciler, Bosnalılar, Malezyalılar ve daha nice ülkelerde bulunan ve her biri kendi içinde suni ayrılıklarla birbirinin boğazına sarılsın diye kışkırtıcılığın her türlüsüyle karşı karşıya gelen can kardeşlerim! Her türlü doktrin, her türlü baskı, her türlü savaşla kendi öz gerçeğine dönmekten alı-konan gök medeniyetinin çocukları. Ne zaman birbirimizi anlayacak, birbirimize yaklaşacak ve aynı ilhamın bahar sıcaklığındaki doğurucu soluğunu omzumuzda duyacağız?”

Bu çağrıyı yapan mütefekkir Sezai Karakoç ve daha nice ehli kalemin, ilim ve sanat erbabının ürettiği değerli eserleri bu bölgelerde ne zaman göreceğiz.

Fikir ve sanat eserlerimiz farklı coğrafyalara taşınmalıdır.

Bahar olur, aksiyon olur, birlikteliği pekiştirecek bir yol açılmış olur.”

Nurullah Genç, Selami ŞİMŞEK, Ali Yaşar BOLAT, Güven FATSA, Ferhat ÖKSÜZ ve Semra SARAÇ şiirleri…

Üzeyir SÜĞÜMLÜ ,Semra SARAÇ, Naz, Ömer ÇELİK ve Nazan ÖZEN öyküleri..

Onur AKBAŞ ve Salih UÇAK İncelemeleri…

Şeref Akbaba’nın ve Hayrettin TAYLAN denemeleri..

Yavuz ERTÜRK ve Ahmet Mahmut ŞEN “Necmettin EVCİ İle Söyleşi” ile ve İsmail SEZER “Selami ŞİMŞEK İle Söyleşiyle bu sayımızda yer alıyorlar.

Ay Vakti Dergisi bu sayısında da iklimlerden iklimlere, gönülden zihinlere, farklı yaşamlardan yaşamlarımıza ince çizgilerle bağlar kuruyor.

Keyifli okumalar.

www.ayvakti.net
ayvakti@gmail.com

173. sayıya ulaşmak için tıklayın.

Paylaş

Diğer Basın Bültenleri

189. Sayı Kasım-Aralık 2020 / Ay Vakti
188. Sayı Eylül-Ekim 2020 / Ay Vakti
187. Sayı / Temmuz-Ağustos 2020 / Ay Vakti
186. Sayı / Mayıs-Haziran 2020 / Ay Vakti
Koronavirüs, Depremler ve İdlib / Ay Vakti
Tümünü Göster