Kitap Tanıtımları


GÜL İLE BÜLBÜL MESELESİ / NURETTİN DURMAN

Gül ve Bülbül Meseli, şair-yazar Nurettin Durman’ın Uzun Günlerin Kısa Tarihi (1998) ve Basit Bir Şeymiş Gibi Sanki Yaşamak (2006) adlı deneme kitaplarından sonra yayımlanan üçüncü kitabının adı. Toplam kırk tane denemenin yer aldığı kitap, Şakir Kurtulmuş’un editörlüğünü yaptığı Çıra Edebiyat Dizisinin birinci kitabı olarak Nisan 2017 ayında yayımlandı.

“Çağımızda hızlı bir süreç var. Bu süreçte boşa harcanacak şey ne kadar aza indirgenirse gelişim trendi o nispette yükselmiş olur. Onun için iç olgunluk çağrımızı yinelerken, kendimizi titiz bir şekilde yenilememiz, diri, canlı, hareketli yapımızı olgunlaştırarak ileriye bakmamız, doğru bir bakış açısı elde etmemiz için çaba göstermemiz bizim için vazgeçilmez bir anlayış olmalıdır.”

Deneme tür ve üslup olarak pek çok türe yaklaştığını biliyoruz. Bu yüzden de yazılması en zor olan türlerdendir. Adı bu yüzden deneme olsa gerekir diye düşünülebilir. Deneme yazarken paylaşımcı ve samimi bir üslup kullanırken sohbete, düşünmemizi ortaya koyarken fıkraya, duygularımızı ortaya koyarken eleştiriye yaklaşma tehlikesi her zaman vardır. Nurettin Durman kitaptaki denemeleri boyunca söz konusu tehlikelere düşmeden, oldukça samimi ve içten, kendisiyle bütünleşmiş tarzıyla okuyucusunun yanında yürüyor adeta: “Ey sevgili ve muhterem okuyucu, hassaten sabrını takdir ediyorum. Yoksa bu kadar işin gücün arasında, yani iş güç dedimse, bu kadar kavganın, gürültünün ve şamatanın arasında bir nebze vakit ayırıp okumayı göze alıyorsun. Aslında budur önemli olan. Kendine ait bir vaktin olması…”

[ Gül İle Bülbül Meseli, Nurettin Durman, Çıra Yayınları, 112 sayfa, Nisan 2017, İst. ]

DİLİM OL SÖYLE/ MUSTAFA ÖZÇELİK

Şair Mustafa Özçelik, İfşa, Serenat, Dünyanın Tenhasında, Güneş ve Ayna, Diriliş Türküsü, Gül ve Hançer, Bir Irmak Düşü ve Ateş Denizi adlı şiir kitaplarından sonra dokuzuncu şiir kitabı Dilim Ol Söyle adlı kitabıyla okuyucusunun karşısına çıkıyor.

Çıra Edebiyat dizisinin ikinci kitabı olarak Nisan 2017’de çıkan Dilim Ol Söyle üç ana bölümden oluşuyor: Kapında, Anneler ve Çocuklar, Nisan Türküsü. Toplam 41 tane şiirin yer aldığı kitaba adını veren şiirin bir bölümü buraya almak istiyorum: “Söyle Yunus/Çözüldü Kilit//Sustu Yunus/ Kâğıttan birer fenerdi bütün kelimeler/ Buyruğun ateşinde/Yandı…/Kül oldu// Kimse kalmadı geride/ Ah bir su ile/ Gönlüne ekildi tohum/ Buyurdu bir ses// Dilim ol söyle/ Dilim ol söyle”.

İlk kitabı İfşa’dan itibaren bütün şiir kitaplarını büyük bir keyifle okuduğum ve bir kısmını da değerlendirme cüretinde bulunduğum Mustafa Özçelik Şiiri edebiyatımız açısından üzerinde çokça durulması gereken bir şiir kültü bence. Okuyucusunun yüreğinde zaten var olan hikmet burcundan seslenir Özçelik. Şiirlerindeki lirizm coşkulu bir şekilde artarak çarpar okurun yüreğine. Hikmete yönelik vurgusu sarsar okurunu, kendine getirircesine. “Gecesi uzun süren bir kaderdi yaşamak/Sürgün kapılarında”

[ Dilim Ol Söyle, Mustafa Özçelik, Çıra Yayınları, 94 sayfa, Nisan 2017, İst. ]

EDEBİYAT VE MEDENİYET/ RECEP GARİP

Edebiyat ve Medeniyet, daha çok şair olarak tanınan Recep Garip’in deneme kitabının adı. Şiir, günlük, deneme, tiyatro, din, tarih ve resim alanlarında birçok esere imza atan Garip, yirmiden fazla kişisel resim sergisi açmış bir ressam arkadaşımız aynı zamanda.

Toplam 47 denemeden oluşan kitabında her zaman olduğu gibi çok önemli konuları ele almış Recep Garip. Bu konuların bazıları, Sevme Sanatı, Dostluk, Muhabbet, Feraset, Korku, Sabır Kalesi, Vefa, Huzur, Umut, Korku, Sancı, Acı, Gönül Terazisi ,… gibi başlıklara sahip olan denemelerde son derece samimi ve içten dil kullanılarak nakış nakış işlenmiş.

Diğer yandan, Ömer Seyfettin, Nuri Pakdil, Cahit Zarifoğlu, Alâeddin Özdenören, Mehmet Akif İnan, Emir Kalkan,.. vb bir çok isimle adeta canlı olarak sohbet ediyormuşçasına okuyucunun gönlüne doğru kutlu yolculuğunu sürdürüyor, çünkü: “Şairin, kelimelere yüklediği anlam zenginliği, şiir okuyanı fakirlikten korur, esirger ve zengin kılar. Düşünce zenginliği, sınırsız zenginliktir. Düşünceye hükmeden şiirin soy ağacıdır. Çünkü hikmetin dili şiirde mevcuttur.”

Recep Garip’in bu kitabının da daha önceki çalışmalarında olduğu gibi, okuyucu olarak, Edebiyat ve Medeniyet algımıza ve bilgimize, yepyeni ve bambaşka açılımlara kapı aralayacağına inanıyorum.

[ Edebiyat ve Medeniyet, İncir Yayıncılık, 240 sayfa, Kasım 2016, Kayseri ]

AHİRET KUMBARASI/ ÖZCAN ÜNLÜ

Şair Özcan Ünlü’nün 12. kitabının adı: Ahiret Kumbarası. Ahiret Kumbarası, sekiz tane şiir kitabı olan Ünlü’nün dördüncü deneme kitabı, Çıra Edebiyat Dizisinin de beşinci kitabı olarak edebiyat dünyamızda yeri alıyor.

Deneme tadında birbirinden güzel yirmi iki tane yazının yer aldığı kitaba Ahiret Kumbarası gibi oldukça çarpıcı ve hoş bir adın verilmesinin, ‘Ahiret kumbaramızda ne kaldı?’ başlıklı de-nemeden esinlenerek verildiğini belirteyim.

Çoğunluğunun konusu İstanbul’a ait iç konuşmalarla bezenen güzellemeler ve saptamalar olan denemelerin önemli bir kısmı da edebiyat, özellikle dergiler, şiirler ve şairlerle ilgili konulardır.

Özcan Ünlü’nün denemelerinin adlarının bazıları şöyle: Ben sana şiir sundum Efendim, Eyüp Sultan’da soluk almak, Okumanın zararları, Altın şehir:

Üsküdar, Su gibi aziz olalım, azizim…, Dilnişin’i gören var mı?, Asitane’den İstanbul’a, Bura Eminönü İskele.

[ Ahiret Kumbarası, Özcan Ünlü, Çıra Yayınları, 112 sayfa, Nisan 2017, İst. ]

EDEBİYATIN İZİ/ ŞAKİR KURTULMUŞ

Şair Şakir Kurtulmuş,1985 yılında Ah Güzel Bir Gün, 2013 yılında Yusuf’un Kuyusu ve 2014 yılında Ölüm Ve Ayna adlı şiir kitaplarından sonra, bu kez Edebiyatın İzi adlı deneme kitabıyla çıkıyor okuyucusunun karşısına.

Toplam 11 tane deneme yazısının yer aldığı kitap, Çıra Yayınlarının Edebiyat dizisinin üçüncü kitabı olarak Nisan 2017 ayında yayımlandı.

Kitaptaki denemelerde sırasıyla Mehmet Bıyıklı (Bıçakçı Dede), Osman Sarı, Mehmet Akif İnan, Ramazan Dikmen, Mustafa Özçelik, Hasan Aycın ve Nurettin Durman hakkında duygu, düşünce ve görüşlerini son derece samimi bir üslupla dile getirmiş Kurtulmuş.

Aynı zamanda ülkemizdeki sanat-edebiyat sürecinin son kırk yılının panoramik görüntüsünü de canlı olarak yaşatıyor okuyucusuna.

Ayrıca, Büyük Doğu, Diriliş, Edebiyat, Mavera, Yönelişler, Aylık Dergi ve Yedi İklim dergilerinin edebiyatımızdaki işlevini ve yankılarını okuyucusuna derinden hissettiriyor. Kendisinin de mutfağında yer aldığı Yedi İklim dergisini iki ayrı denemeyle daha öznel bakış açısıyla mercek altına alıyor.
Her ne kadar konu başlıklarında adı geçmese de Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karakoç, Nuri Pakdil, Rasim Özdenören, Erdem Bayazıt, Cahit Zarifoğlu, Ebubekir Eroğlu, Ali Haydar Haksal, Arif Ay,… gibi isimler hakkında da derinlikli analizlerin ve tespitlerin olduğunu belirtmeliyim.
[Edebiyatın İzi, Şakir Kurtulmuş, Çıra Yayınları, 78 sy, Nisan 2017, İstanbul ]

Paylaş

Bu Sayının Diğer Yazıları

Şirâze’den Şirâze’ye Saklı Mektuplar -91 / Şiraze
İnşirah Kapıları / Selami Şimşek
Turnike / Nurullah Genç
Dilimde Uzayıp Giden İmren, Ağır Ağır Kıvranır Dol... / Ali Yaşar Bolat
Her Şeyi Değiştiren Bir Şey / Necmettin Evci
Tümünü Göster