Bahar

“Başarmışlardı,sonunda başarmışlardı.” George Orwell

Bahara beyaz bir elbise giydirdiler. Saçlarına kırmızı cam tokalar takıp lülelerini beline kadar indirdiler. Şimdi yeşil çayırlarda yürürken tülden etekleri uçuşuyordu. Ama bahar “Beyaz çabuk kirlenir, başka bir renk olsa” diye mırıldandı. Bir kırçiçeğinin üzerinde hafif uçuşunu gerçekleştiren kelebek “O kadar uzun mu yaşayacaksın” diye hayretle sordu.
“Uzakta, çok çok uzakta.” Amin Maalouf
Karanlığın çöktüğünü gördüler. Bahar esnemeye başladı. Bütün gün kırlarda koşmaktan yorulmuş, derin uykunun sularına usulca akıyordu. Ulu çınar yeni yeni uyanan yapraklarının arasına alıp sardı baharı. “Düşlerin rengi olur mu” diye sordu bahar. Bir kuş. Küçük, çelimsiz…”Rengi olmasa görünmez mi” diye soruverdi.
“On iki saatlik bir çalışmanın sonunda.”   Franz Kafka
Uyudu bahar. Düşüne uyandı. Bir nisan yağmuru ile derin vadilerde göçmen kuşların kanatlarına güç akıtıyordu. Kartallar yüksekten uçup martılara göz kırpıyordu. Baharı düşte gören fesleğen rayihasını salıp havaya, “Düşlerin gerçeğe uyandığı olur mu?” diye sordu.
“Bana ait kelimelerle yazıldı bu yazı.”   Nazan Bekiroğlu
Bahar hokka ile kalemi ve yazmakta oldukları şeyi pek severdi. Her şeye adını verdi yeniden, gezinirken. Taşın üzerine “TAŞ” yazdı. Otun üzerine “OT”, atın üzerine “AT”, bulutun üzerine “BULUT”… Bu böyle sürüp gitti. İnsanoğlu her dilde başka başka “taş” dedi, “ot” dedi, “at” dedi, “bulut” dedi… Ama ne taş taşlığndan bir şey kaybetti; ne ot otluğundan, ne at atlığından, ne de bulut bulutluğundan. Lakin sordular bahara: “Sana kim ‘bahar’ dedi?“
“Söyleme sakın sevdiğini beni
Biliyorum en güzel şey dünyada
İlkbahardır ve sevgi.
Uçup giden bir anda”
Hermann Hesse

Paylaş

Bu Sayının Diğer Yazıları

Övgü ve Yergi Hepsi Bir Arada / Veysel Karani
Şirâze’den Şirâze’ye Saklı Mektuplar -1/1 / Şiraze
Ben ve Siz -II / Beyza Genç
Su / Murat Kahraman
Ateş Susmaktır / Selami Şimşek
Tümünü Göster