163. SAYI / TEMMUZ – AĞUSTOS 2016

288
Görüntüleme

Ay Vakti yeni sayısıyla yine okurlarının gönlüne sesleniyor. Neye hazırız neye değiliz sorusuyla sayfalarını açan Ay Vakti “Bu coğrafyada yaşayanlar arasında husumet oluşturanlar, terörü besleyenler, İslam kardeşliğini zedelemek isteyen ve kendi atmosferimiz dışına çıkmamızı isteyenlerdir” sözleriyle içinde bulunduğumuz duruma işaret ederek yola çıkıyor. Şeref Akbaba “Kendi Atmosferinde Olmak” denemesiyle okurun dikkatini iç dünyasına yöneltiyor.

Edebiyatımızın usta şairlerinden Cahit Zarifoğlu’nu, “Cahit Zarifoğlu’nu Anlamak” adlı incelemesiyle yepyeni bir yönden ele alıyor Şakir Kurtulmuş.

“Filistin’de düşen yaprak benim annem, benim bacım / Toprağı öpen her çiçek, benim eşim, benim kızım” dizeleriyle genç şairimiz Emre Miyasoğlu bu sayımızda yer alıyor. Bununla birlikte “Yalnızın Bir Adı da; Gülün Ortası” adlı şiiriyle Ali Yaşar Bolat, “Çarlek” şiiriyle Cevat Akkanat, “İnsan Kaç Bin Yıllık Soru” şiiriyle Semra Saraç, “Zünnûn” şiiriyle Murat Er, “Küçük Kız Çocukları” şiiriyle Süleyman Bozkurt ve İlhami Yavuz “Oyun” şiiriyle 163. sayımızın şairleri olarak Ay Vakti’nin yürüyüşüne katılıyorlar.

Endülüs…Âh Endülüs…”Hüzün Ülkesi Endülüs” gezi yazısıyla Abdullah Ömer Yavuz kadim medeniyetimize adeta bir yolculuk yapıyor. Bu sayımızın hatıra bölümünde Recep Garip “Sadettin Kaplan İçin Bir Garip Ölmüş Diyeler” diyerek özellikle genç okurlara sesleniyor. Necmettin Evci, ustalaşmış kalemiyle “Yazarın Söylediği, Okurun Anladığı” yazısıyla yine okurun zihin dünyasını genişletiyor. Edebiyat geleneğimizin mimarlarından Fuzuli’yi, Onur Akbaş, “Fuzuli Perspektifinden Muhabbet ve Gayrimeşru Muhabbet” incelemesiyle okuyuculara sesleniyor.

Ay Vakti’nde, Fatma Nur Ölke, “Seske” ve Sinan Lök, “Be Adam” öyküleriyle ilk edebiyat yolcuğuna çıkıyor. Diğer öykücülerimiz; “Tamirci” öyküsüyle Emrah Bilge Merdivan, “Yol” öyküsüyle Nazan Özen, “Sustum Sesimden Önce” öyküsüyle Semra Saraç, “İlk Ders” öyküsüyle İbrahim Kaya ve “Senfoni” öyküsüyle Dilara Pınar Arıç yer alıyor. Diğer yazılar ise; “Miadını Doldura(maya)n Eşyalarımız” ile Abdullah Yıldırım ve “İkra ile Uyanmak” denemesiyle Behçet Gülenay 163. Sayımızın yazarları olarak Ay Vakti’nin sayfalarını dolduruyor.

Paylaş

Diğer Basın Bültenleri

Ay Vakti 181. sayısıyla okurlarına merhaba dedi.... / Ay Vakti
AY VAKTİ DERGİSİ’NİN “HİKÂYE” DOSYA KONULU 180. SA... / Ay Vakti
179. SAYI Mart-Nisan 2019 / Ay Vakti
178. SAYI / OCAK– ŞUBAT 2019 / Ay Vakti
177. SAYI KASIM – ARALIK 2018 / Ay Vakti
Tümünü Göster