Nuri Pakdil “Çiçeklerden Bir Bazuka”

Biyografi eserleri kolay okunabilen kitaplardır. Diğer türlerden farklı olarak öncelikle araştırmaya dayanan bir türdür. Hayatı kaleme alınan kişinin çocukluktan başlayarak hayatının her aşamasına dair bilgi, belge, veri hepsine ulaşmayı gerektirir. Biyografi, kurgu gerektirmeyen bir tür olsa da hayata dair bir öykü veya roman kadar etki uyandırabilir. Bir insanın hayatını mercek altına alıp yaşadığı olayların etkilerini okuyucuya sunmak, okuyucu adına oldukça değerlidir. Başarılı bir romanda bulunan karakterin psikolojik tahlilleri okuyucunun kendini sorgulamasını sağlayabilir, ancak bu durum gerçek bir insanın hayatına doğrudan tanık olmaktan farklıdır.

18 Ekim 2019’da kaybettiğimiz Nuri Pakdil’in biyografi kitabı, Nuri Pakdil Çiçeklerden Bir Bazuka adıyla, Reşit Güngör Kalkan’ın kaleminden yayınlandı. Pakdil; eserleri, düşüncesi, düşüncesiyle etkilediği insanlar bütünüyle edebiyatımızda önemli bir yere sahip. Herhangi bir yazar ya da şair değil; duruşunu düşüncesini bir dergiden hareketle okurlara ulaştırmış ve birçok edebiyatçının yetişmesinde vesile olmuştur. 

Kişiyi tüm yönleri ile tarafsız bir şekilde tanıtmak, açık ve anlaşılır bir dil kullanmak biyografi eserlerinde öne çıkması gereken özelliklerdir. Bu özellikler biyografi hazırlamanın hiç de kolay olmadığını göstermesi bakımından önemlidir. Kalkan, Pakdil hakkında biyografik kaynaklara ulaşmış, bilgileri titiz bir şekilde tasnif etmiş. Belgesel kıvamında bir anlatımı yakalamış ve kitabın sonunda değerlendirmede bulunmuş. Öğrencilik yıllarından başlayarak yerel gazetelerde yazıları yayımlanan Pakdil’in eserleri, hayatında önemli yere sahip isimlerle alakalı ayrıntılar dipnotlar halinde verilmiş. Kitabın hacimli olması da düşünüldüğünde dipnotları okuyucunun hızını düşüren etkenler olarak görüyorum. Dipnotlar kitabın sonunda; ayrıntılar da biraz daha kısaltılarak verilebilirdi. Bu kusur bir yere kadar bu hoş görülebilir. Çünkü Nuri Pakdil’in mücadelesinin her aşaması dikkatle değerlendirilmesi gereken ayrıntıları barındırıyor. Böyle mühim bir çalışmanın sonunda indeks bölümünün olması kitabı değerli kılacaktır. İndeks, edebi türdeki eserlerle (roman, şiir, vb.), küçük broşürler dışında kalan tüm yayınların en önemli parçalarıdır. Farklı türlerden eserler veren Reşit Güngör Kalkan; İsmet Özel, İlhami Çiçek ve Mitat Enç’ten çalışmalarından sonra dördüncü biyografi çalışmasının da hakkını vererek olarak okuyucuyu selamlıyor.

Paylaş

Bu Sayının Diğer Yazıları

Mevlânâ Ne’miz Olur / Enes Güllü
Heveskar / Şeref Akbaba
Nuri Pakdil “Çiçeklerden Bir Bazuka” / Suat Savur
Doç. Dr. Salih Uçak ile Söyleşi / Ali Yaşar Bolat
Erzurum Şehrine Sevdalı Ağabey / Selami Şimşek
Tümünü Göster