EYLÜL-EKİM 2022/200. SAYI

Dergi 200.üncü sayısı yoğun içeriğiyle okurlara merhaba diyor. Bu bağlamda Giriş’te yer alan “Kıyas-ı Nefs Mizan-ı Adalettir” başlıklı yazı ile Naz’ın “Aforizmalar”, Salih Uçak’ın “Kutlu Bir Yürüyüş: Ay Vakti”, Muhsin İlyas Subaşı’nın “Tercih Hakkını İdealizm Beslerse” ve Mahmut Bıyıklı’nın “Derdi Olan Dergiler” başlıklı yazıları dikkatleri çekiyor. 

Dosya: Süleyman Çelebi ve Mevlid

Bu sayıda dosya konusu olarak Mustafa Özçelik’n “Mevlid’in Kaynakları”, Prof. Dr. Âlim Yıldız’ın “Âb-ı Hayat İçmiş Gibi” ve Prof. Dr. M. Muhsin Kalkışım’ın “Mevlid-i Nebi Üzerine Birkaç Not” ve Yılmaz Öksüz’ün “Gel Berü Ey Aşk Oduna Yanıcı” başlıklı yazıları kültür, sanat ve edebiyat dünyamıza ışık tutuyor.

Şiir-Öykü-Deneme

Bu sayıda şiirleriyle; Kamil Eşfak Berki, Nurettin Durman, Nurullah Genç, Adem Turan, Özcan Ünlü, Mehmet Aycı, Recep Garip, Şakir Kurtulmuş, Ferman Karaçam, Mustafa Yürekli, Arif Dülger, M. Hanefi İspirli, Selami Şimşek, Ömer Hatunoğlu, Ali Yaşar Bolat, Yavuz Ertürk,   Erol Erdoğan, Ziya Karatekin, Ferhat Öksüz, Semra Saraç, Bekir Oğuzbaşaran, İsmail Bingöl, Güven Fatsa, Mustafa Küçüktepe, Hüseyin Çolak, Mehmet Baş ve Muhammed Korkmaz sonbahar hüznüne eşlik ediyor.

Denemeleriyle; Necmettin Evci, Prof. Dr. H. Ömer Özden, Prof. Dr. Mustafa Özel, Prof. Dr. Bilal Kemikli, Mustafa Uçurum, Erdoğan Muratoğlu, Ömer Eski, Hayrettin Taylan, Eyyüp Azlal, Hasan Tiyek ve Mehmet Aksu farklı ve renkli ufuklar açıyor.

Öyküleriyle ise; Nurşah Karaca, Seher Özden Bozkurt, Fatma Balcı, Emrah Bilge Merdivan, Behçet Gülenay, İbrahim Kaya, Suat Tekin, Müjdat Er, Züleyha Kayaoğlu Eker okuyucuları hayatın ve hayalin ikliminde bir gezintiye çıkarıyor.

Bunların yanında dergide araştırma ve inceleme yazılarıyla Doç. Dr. Talip Çukurlu, Doç. Dr. Abdülkadir Dağlar ve Necip Asım; sinema yazısıyla Abdullah Ömer Yavuz; hatıra yazısıyla Şeref Akbaba; ağaç baskısıyla Hatice Bengisu yer alıyor.

Her şey gönlünüzce olsun. İyi okumalar.

İletişim;

www.ayvakti.net

ayvakti@ayvakti.net

Paylaş

Bu Sayının Diğer Yazıları

BİR-İKİ ERZURUM –II- / Şeref Akbaba
Kutlu Telaş / Mehmet Aksu
Aşkın Gölgesinde Dile Gelenler / İsmail Bingöl
Aforizmalar / Naz
Perde ve Hakikat : Sinema Felsefesi / Abdullah Ömer Yavuz
Tümünü Göster