Yol Akıyor

179
Görüntüleme

Revan olmak önemli ve yola koyulmak. Her adımın öncesine sığdırdığımız ne kadar hayal varsa, sonrasında da o kadar gerçek var. Gerçekler bir site oluştururken, hayalin kabzasından tutar ve onu da gideceği yere taşır. Yola koyulurken neler düşünür, nelerle karşılaşacağımızı hesap eder, neler yaşayacağımızı tasarlarız. İmkanlar burada devreye girer ve kimi zaman imkansızlıklar hayallerimiz ve tasarladıklarımızın önünde tümsek olur. Burada önemli olan da, bu tümseği aşmak ya da aşma çabası içinde olmaktır. İmkansızlıklar, gidişin önünü kesmemelidir, gidişi durdurmamalı ve yolu kesmemelidir. Hayallerimiz güneşi ufka kilitlemişse, yol akıyordur. Hayallerimiz akışın önüne engel koymuyorsa yol akıyordur. Öncü olmak gerçekle yüzleşmek, gerçekle donanmaktır. Bu donanım içinde hayal ettiklerimiz tenakuz, olumsuzluk, imkansızlık ve iradesizlikten uzak olmalıdır. Kendi gücümüz ve imkanlarımız ötesinde hayaller kurmak, söz konusu olan hayallerin sadece tasavvuru olur, gerçeğe dönüşü olmaz. Nice gerçek ötesi hayaller vardır ki, insanı umut bağlamında yorar ve onları gerçekleştirme imkan ve ortamını bulamayacağını bildiği halde onlarla yaşar sadece. Yola koyulan, yolunu kesen hayallerden de uzak olmalı ve öncü, hayali gerçeğin ilmeğine düğümlemelidir.    
Zekası ve ufku imkanlarından kat kat ileride olan nice insan, kendilerine fırsat oluşturmaktan mahrum oldukları için kabiliyetlerini kullanamamakta ve sıkıştırıldıkları dar alanlarda münzevi bir hayat yaşamaktadırlar. Her insan kendini ortaya koymalı, kendi gayret ve çabalarıyla işini kotarmalı demek kolay, imkan sunmak zordur. İmkan sunmak, ortak aklın paydalarından yararlanmaktır. İmkan sunmak, yola revan olanlar ve öncüler için sağlıklı adımlar atmaktır. Kendi hayallerimiz gerçeğe dönüşürken, onları daha güçlü kılacak imkanları yok sayarsak, bir kısırdöngü içinde bocalar, olması gereken yerde olamayışımızın  pişmanlığıyla kavrulup dururuz.  
Zorluklar olmasa yürüyüş olur mu? Zor zamanlarda paylaşımlar olmasa, paylaşmak olur mu? Yola revan olmuşsanız ve hayalleriniz gerçeğe dönüşmüşse geri adım atmak, yılgınlık göstermek yakışmaz bize. Kervan yolda dizile dursun, hayallerimizin ötesinde imkan ve fırsatlar doğacak, plan ve programımızda olmayan nimetlerle donanacağız. Bu nimetler, öncelikle niyet ve kararlılığın birer göstergesi ve Allah’ın bir lütfudur. Onun lütfu ve izni olmadan zaten yapacağımız bir şey yoktur.   
Yola revan olmak önemli…Yol akıyor. Hataları kendimizden bilerek telafi etmek, sağlıklı bir muhasebeyle Ay Vakti yürüyüşünü soluk aldırmadan devam ettirmek… İçimizdeki serinlik umut bahçemizin yeşermesi ve umutsuzluğa boyun eğmeyişimizdendir. Sabır ve çile, umutsuzluk ateşini söndürmekte, önümüze yeni imkanlar ve fırsatlar koymaktadır. Bunu değerlendirmek, bu imkanı bulamayanlarla paylaşmak öncelikli ilkemizdir.   
Yola koyulanlar yorgunluklarını kat ettikleri mesafelerle atarlar. Bir adım daha atmak, ilk adımı attığımız heyecanla yürüyüşe devam etmek ve yenilenerek büyümek… İnsan eseriyle tarif olunur ilkesinden hareketle, yaptıklarımızı anlatmak yerine, yapılacakların en güzelini ortaya koymanın çabası içinde olmak…   
Yol akıyor. Yürüyüşe  devam.

Paylaş

Bu Sayının Diğer Yazıları

İnsan ve Sanat / Mahmut Celal Özmen
Adresi Firari Sevmenin / Neşe Yeşilova
Temmuz Bildirisi / Reşit Güngör Kalkan
Açelya / Ferman Karaçam
Aşk ki / Taner Taştekin
Tümünü Göster